Balık Hafızası – Dikkat Sürenizin Ne Kadar Olduğunu Biliyor musunuz?

Balık Hafızası – Bildiğiniz üzere, ”Balık Hafızası” deyimi hemen unutan insanları tanımlamak için kullanılıyor. Güya balıklar, avcıların tuzaklarına o kadar sık ve kısa sürede düşmelerine rağmen, her yeni hamlede bir önceki tuzağın aynısına tekrar tekrar düşüyorlar. Bu, öylesine kısa bir süreye tekabül ediyor ki, “balık hafızası” lafı buradan geliyor.

Peki gerçekten balıkların hafızası bu kadar mı kötü?

Kötü bir şekilde odaklanmış olan bir Japon balığı için ortalama dikkat süresi dokuz (9) saniyedir.

Peki, balıklarla alay eden insanın ortalama dikkat süresi ne kadar?

Microsoft Corp.’un yeni bir araştırmasına göre, insanlar giderek dijitalleşen yaşam tarzının beyindeki etkileri nedeniyle artık genel olarak sekiz (8) saniye sonra konsantrasyonlarını kaybediyorlar. Daha önce bu süre 12 saniyeydi.

Kanadalı araştırmacılar 2.000 katılımcıyı araştırdı ve diğer 112 kişinin beyin aktivitesini elektroensefalogramlar (EEG’ler) kullanarak inceledi. Microsoft, 2000 yılından bu yana (veya mobil devrimin başladığı zaman da diyebiliriz) ortalama dikkat süresinin 12 saniyeden sekiz saniyeye düştüğünü keşfetti.

Raporda, “Yoğun şekilde birden çok tarama yapanlar, beyne gelen ilgisiz uyaranları filtrelemekte zorlanıyor; birden fazla medya akışı tarafından dikkati daha kolay dağılıyor,” şeklinde yazıyordu.

Olumlu tarafı, rapor, birden çok iş yapma yeteneğimizin mobil çağda büyük ölçüde geliştiğini söylüyor.

Microsoft, değişikliklerin beynin zaman içinde kendini adapte etme ve değiştirme yeteneğinin bir sonucu olduğunu ve daha zayıf bir dikkat süresinin mobil İnternete evrimleşmenin bir yan etkisi olabileceğini teorize etti.

Anket ayrıca mobil kullanım için nesiller arası farklılıkları doğruladı; örneğin, 18 ila 24 yaşları arasındaki kişilerin %77’si, “Hiçbir şey zihnimi ve dikkatimi meşgul etmediğinde, ilk yaptığım şey telefonuma ulaşmaktır” sorusuna “evet” cevabını verirken, 65 yaşın üzerindekilerin bu önermeye yalnızca % 10’u evet dedi. Yani gençler yaşlılardan daha fazla zihinsel meşguliyetle müptela.

Ve şimdi size gelelim:

Okunması 50 saniye süren bu makaleyi tamamlayacak kadar uzun süre konsantre olduğunuz için kendinizi tebrik edin.

Ve bir daha balıklara hakaret etmeyin!

Şimdi bir de quiz yapalım:

Aşağıdaki sorularda boş bırakılan yerleri dolduralım. Yalnız cevabınızı not almayın; hafızanızda tutun, sonra da sonundaki cevaplarla karşılaştırın. 

İnsanın daha önceki ortalama dikkat süresi ______ saniyedir.

İnsanların şimdiki ortalama dikkat süreleri ____ saniyedir.

Balıkların ortalama dikkat süresi _________ saniyedir.

İnsanlar balıklardan __________ saniye daha az odaklanabilmektedir.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et