Atanan öğretmen göreve ne zaman başlar? Göreve başlamazsa ne olur?

15 bin öğretmen ataması gerçekleşti. 27 Eylül’de başlayan atama süreci 31 Ocak 2022’de Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan törenle sona erdi. Atanan 15 bin öğretmenin listesi törenin ardından yayınlandı. Eğitim hayatının 15 bin çiçeği burnunda yeni öğretmeni oldu. Fakat ataması hayal kırıklığı olan ve göreve başlamayı düşünmeyen öğretmenler de mevcut. Atanan öğretmen göreve ne zaman başlar? sorusu atandığı yere gidecekler tarafından sorulurken, atanan öğretmen göreve başlamazsa cezası var mı? sorusu görev yerine gitmeyi düşünmeyenler tarafından merak ediliyor.

Atanan öğretmen göreve ne zaman başlar

Atanan öğretmen göreve ne zaman başlar? sorusu 31 Ocak’ta sözleşmeli öğretmen olarak ataması gerçekleşmiş ve çok sevdiği öğretmenlik mesleğini icra etmek için gün sayan kişilerin merakını celp ediyor. Ataması 81 ile yapılan personeller önümüzdeki günlerde görev için tebliğ alacaklar.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN NE ZAMAN GÖREVE BAŞLAR?

Atama tebliği yapıldı. e-Devlet üzerinden atama sonucu sorgulayan adaylar artık tebliğlerini almış sayılıyor. Atanan öğretmenin göreve başlama süresi 15 gündür.

Atanan yeni sözleşmeli öğretmenler, aşağıda yer alan belgeler ile birlikte 15 gün içinde atandıkları yerin ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuru yapmak zorundalar.

ATANAN ÖĞRETMENDEN İSTENEN BELGELER

  • Aday tarafından başvuru esnasında sisteme girilen/beyan edilen atamaya esas (mezuniyet belgesi veya diploma, varsa formasyon belgesi, varsa denklik belgesi, felsefe bölümü mezunlarından 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji; sosyoloji bölümü mezunlarından 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belge v.b) belgelerin aslı, (Not: İl veya ilçe millî eğitim müdürlükleri adayın elektronik başvuru formundaki beyan ettiği bilgilerle atamaya esas belgelerin uyuşup uyuşmadığını kontrol edecekler ve atamaya esas belgelerden birer nüsha alarak onaylanıp adayın özlük dosyasında muhafaza etmek üzere saklayacaklardır. Bilgilerin uyuşmaması halinde durum Personel Genel Müdürlüğüne bildirilecektir.)
  • Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (6 adet),
  • Mal bildirimi (il millî eğitim müdürlüklerinden temin edilecektir),
  • Başvuru esnasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmî yazı ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi,
  • Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu,
  • Güncel tarihli Adlî Sicil Kaydını gösterir belge

Bu belgeler ile 15 gün içerisinde İLÇE MEB’e başvurmayan adayların ataması iptal olacak.

ATANDIĞI YERE GİTMEYEN ÖĞRETMEN CEZA ALIR MI?

Öte yandan atandığı yerde çalışmak istemeyen öğretmenler de söz konusu. Ayrıca belgeleri yetiştiremeyen, belgeleri sahte veya sorunlu çıkanlar da atama hakkını kaybedecek.

Mevzuata göre atanan öğretmenin ataması iptal olursa 1 yıl boyunca yeni atamaya katılamaz.

Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı şu ifadeleri kullanıyor;

12.1. Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın süresi içerisinde göreve başlayamayanlar ile belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebeplerle göreve başlamama hali iki ayı aştığı takdirde bu kişilerin atamaları iptal edilecektir.

12.2. Ataması iptal edilenler, bir yıl süreyle sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına atanmak üzere başvuruda bulunamayacaktır.”

Bir Cevap YazınCevabı iptal et