ASÜ Eğitim Fakültesi Öğretmen Adaylarından Deprem Bölgesindeki Çocuklar İçin Seri Projeler

Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümü öğrencileri “Topluma Hizmet Uygulaması Dersi” kapsamında geliştirdikleri projelerle deprem bölgesindeki öğrencilere destek vermeyi planlıyor.

YÖK ve MEB ortak yönergesiyle geliştirilen Topluma Hizmet Uygulaması Dersi, öğretmen adaylarının içinde bulunduğu toplumunda gelişen olay ve olgulara karşı sosyal duyarlılığı ve toplumsal farkındalığı sağlamayı gerektiriyor. Ders kapsamında öğretmen adayları toplumdaki dezavantajlı gruplara destek oluyor ve sosyal problemlere çözüm üretmeye çalışıyorlar.

Proje koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Yılmaz projeyle ilgili şunları söyledi:

“Önceki yıllar fakültemiz ve bölümümüz bünyesinde, pek çok sosyal farkındalık projesini gerçekleştirdik. Bunlar arasında, köy okullarının tamirat ve tadilatını içeren imce ruhunu canlandıran projeler, kitap okuma kültürünü geliştirmek için köy okullarına kurulan kütüphaneler, bilime karşı ilgiyi geliştirmek için köy okullarına kurulan fen laboratuvarları, sanat kültürünü geliştirmek için köy okullarına kurulan sanat veya müzik atölyeleri sayılabilir. Bu sene yürüteceğimiz iki proje daha anlamlı. Bu projelerimizi deprem bölgesinde depremden etkilenen çocuklarımız yararına gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

Süleyman Yılmaz

“Topluma Hizmet Uygulaması Dersini alan öğrencilerimiz iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki öğretmen adaylarımız; “Hayat Okumakla Güzel 7” projesi kapsamında deprem bölgesindeki okullarımıza kütüphane kurulmasına öncülük edecekler.”

“İkinci gruptaki öğretmen adaylarımız ise, “Çocuk Oyunla Büyür 1” projesi kapsamında deprem bölgesindeki okul öncesine oyun sınıfının kurulmasına öncülük edecekler. Böylece, okullarımızda kitap okuma kültürünün devam etmesine, oyun kültürü ile minik öğrencilerde psikomotor becerilerin güçlendirilmesine katkı verilecek. Projeyi 2023 Mayıs ayı ortalarına doğru teslim etmeyi planlıyoruz. Projemize insanlarımız da kendi imkânlarıyla destek verebilirler.”

Projeye destek verecek hayırseverlerin ilkokul-ortaokul seviyesinde dünya klasikleri, Türk klasikleri, Milli Eğitim Temel Eserleri, bilim teknik serisi, öyküler, hikâyeler, masallardan oluşan kitap setlerini ve kutu oyuncaklar, Legolar, tasarım setleri, mutfak oyuncak setleri, bebekler, matematik ve zekâ oyunlarından oluşan setleri paketleyip, kargo ile aşağıdaki adrese gönderebilirler.

Kargo Adresi:

Prof. Dr. Süleyman Yılmaz, Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi, 68100, Kampüs, Aksaray

Haber: Yeni Eğitim Dergisi

Bir Cevap YazınCevabı iptal et