Asla Pes Etme – Neden Vazgeçmeyi Üç Kez Düşünmelisiniz?

Asla Pes Etme – Güç, düşüncenize bağlıdır ve güce bağlı olarak işler zorlaştığında ihtiyacınız olan motivasyonu sürdürmek başarının anahtarıdır.

“Düşün ve Başar” Yalanı

Bir defa, “anında” başarı bir efsanedir. Öyle bir şey olamaz. Emeksiz yemek, çabasız başarı olmaz. Yani bir çiftçi toprağını ekmeden oradan buğday biçebilir mi?

Biz de zihin tarlamıza, amaçlarımıza yönelik ekim yaparsak, o düşüncelerin mahsulünü toplamayı hak edebiliriz. Buna tevekkül demiyor muyuz?

Çalışmak, azim, irade, tevekkül ve devamlılık gibi zorlu süreçleri göze alamayanı güzel laflarla uyutmak ne kadar gerçekçidir?

İnsanlar diğer başarılı insanlara bakıyor ve bir gecede başarı elde edeceklerini sanıyorlar. Ancak gerçekte zor bir çalışma ve yaptıkları yere ulaşmak için çok fazla başarısızlık gerekiyor.

Bu konuda Tipping Point kitabının yazarı Malcolm Gladwell 10.000 saat kuralını öne sürdü. Bir konuda uzmanlaşmanız için, o konuya 10.000 saat çalışmanız gerekiyor.

Hani “düşün ve başar”dı?

Çoğu, yolculuk yerine, sadece varış noktasına bakıyorlar ve onu elde etmek için çok çalışmak zorunda olmadıkları fikrine aşık oluyorlar.

Bunun bir efsane olduğunu anlayın. Bundan caymayın çünkü aslında yolculuk sihrin gerçekleştiği yerdir ve nihai hedefinizi daha da tatlı hale getirir.

Fare Bile Vaz Geçmiyor!

YouTube video player

http://www.YeniEgitimDergisi.com

Farklı bir yaklaşım gerekebilir.

İnsanlar kendilerini çok sert bir şekilde yargılarlar ve istedikleri bir şeyde başarısız görünüyorlarsa yetenekli olmadıklarını sanıyorlar.

Bunu farklı bir yaklaşım deneyerek basitçe çözebilirsiniz.

İnsanlar genellikle nihai hedefe odaklanırlar ve oraya ulaşmanın bir veya iki yolu olduğuna inanırlar. Aslında zihinlerinin açılmadığı yüzlerce yol daha olabilir.

Tam burada yapmanız gereken bakış açınızı değiştirmektir.

Her zaman ‘Ya, eğer’ diye merak etmelisiniz!

Bu pişmanlık hissi sizi çok etkileyebilir. Ya ona takılıp kalırsam? Şimdiye kadar başarabilirdim. Ya pes etmeseydim, hayatım ne kadar farklı olurdu?

Pişmanlık yapmak için zamanınızı boşa harcamamanız gereken bir numaralı şey olsa da, hayalinizi bırakmadan önce hayatınızın nasıl dönüşebileceğini ve bir yıl, iki yıl veya beş yıl içinde nerede olabileceğinizi hayal edin.

Şu anda verdiğiniz tek karar yüzünden gelecekteki benliğinize pişman olma şansı vermeyin.

Bir kez daha düşünün: Başarıya bir adım kala vaz geçiyor olabilirsiniz.

Çoğu zaman, insanlar pes ettiklerinde, başlıktaki resimde altın madenine ulaşmak için kazı yapan iki kişinin durumunu görüyorsunuz. Aslında başarıya sadece bir adım uzakta olduğu halde vazgeçen kişi nasıl da kaybediyor!

En zor zamanlar, başarıya giden büyük bir atılımın habercisidir. Bunun tam olarak istediğiniz şey olduğundan emin olmak için test edildiğini düşünün.

Karar verin ve ruhunuzla birlikte “Evet, bunu hala her zamankinden daha çok istiyorum!” deyin.

Mottonuz: Asla Pest Etme!

Yazar: www.YeniEgitimDergisi.com

Bir Cevap YazınCevabı iptal et