Aşı olmayı reddeden öğretmenler için tartışma çıkaracak talep

Okulların başlamasına günler kaldı. Milyonlarca öğrenci ve öğretmen 6 Eylül’de okullardaki yerlerini alacak. Bu süre zarfında aşılama çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı daha önce aldığı kararda 6 Eylül’den itibaren öğretmenler dahil tüm okul personelinin iki doz aşı olmasını istedi. Aksi durumda bu kişilerden haftada 2 kez PCR testi zorunlu olacak.

Öte yandan tartışma çıkaracak bir talep bugün ünlü gazeteci Nagehan Alçı’dan geldi. Daha önce okulların açık tutulmasına dair önemli yazıları ile bilinen Alçı, önceki gün yazısında; ‘aşı olmayan öğretmenlerin ücretsiz izne çıkarılması gerekir’ ifadelerini kullandı.

TARTIŞMA ÇIKARDI

“Kimse kusura bakmasın ama aşı olmamak şayet evinizde oturacaksanız bir tercih olabilir ama toplumun genelini ilgilendiren bir konumda iseniz bir tercih olamaz. Bu bir mecburiyet olmalı. Öğretmenlerin yüzde 70 kadarının iki doz, yüzde 85’inin de tek doz aşısı yapılmış. Geri kalanlara da şayet çalışmaya devam etmek istiyorlarsa aşı zorunluluğu getirmek durumundayız.” diyen Nagehan Alçı’nın bu sözleri sosyal medyada gündem oldu.

TEST YETERLİ Mİ?

Haftada 2 kez PCR testi zorunluluğuna da değinen Alçı, öğretmenler arasından aşılı olmayanların PCR testi getirmemesi durumunda da büyük sorunlar yaşanacağına vurgu yaparken;

“Mevcut durumda haftada iki PCR testi zorunlu. Tamam bu kulağa hoş geliyor ama diyelim ki o hafta yaptıramadı ya da sonucu getirmedi. Ne olacak? Okula alınacak mı, alınmayacak mı testsiz öğretmen? Alınmayacaksa onun dersindeki öğrenciler ne yapacak? Kısacası yaptırımlar net değil.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et