Aşı olmayan üniversiteye gidebilecek mi?

Üniversitelerin açılması için gün sayılmaya başladı. Milyonlarca öğrenci uzun süredir uzak kaldıkları kampüs ve fakültelerine kavuşmak için gün sayarken, bu yıl ilk kez üniversiteye gitmek için sınava girenler yepyeni bir ortam için nefeslerini tutmuş durumda. Bu yıl üniversiteler büyük bir aksilik olmazsa yüz yüze eğitim verecek. Öte yandan devam eden aşılama süreci ile birlikte insanların aklına aşı olmayan üniversiteye gidebilecek mi? sorusu geliyor. Bu konuda üniversitelerin çalışmaları olduğuna dair duyumlar gelmeye başladı.

Son günlerde iyice hızlanan aşı takvimi ile birlikte aşı olmayanların sayısı da bir hayli fazla. Aşı karşıtlarının sayısının fazla olması yeni bir kapanma süreci endişelerini de beraberinde getiriyor. Fakat bunu başta sağlık, eğitim ve ekonomi çevreleri olmak üzere kimse istemiyor. Hal böyle olunca öğrencilerin aklına üniversitelerde aşı zorunluluğu ihtimali geliyor.

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ İDDİALARI

Geçtiğimiz haftalarda Kayseri’de bulunan Kadir Has Üniversitesi’nin öğrencilerine aşı olmayanın üniversiteye alınmayacağına dair bir mail attığı iddia edildi. Bu iddiaya üniversite yönetimi tarafından bir doğrulama veya yalanlama gelmedi.

ÜNİVERSİTELERE AŞI ZORUNLULUĞU GELECEK Mİ?

Temmuz ayı itibari ile böyle bir zorunluluk olacağına dair bir ifade veya belirti yok. Şimdilik hayatın hiç bir alanında aşı zorunluluğu bulunmuyor. Dünyada da bu konuda herhangi bir örnek de bulunmuyor.

Fakat önümüzdeki günler için yetkililerin ne gibi planlar çizdiğini kimse bilmiyor. Herhangi bir gelişme olursa sizlere duyuracağız.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et