Ara tatilde öğretmenlerin semineri olacak mı? Katılım zorunlu mu?

Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere öğretmenlerin mesleki gelişimlerine bir hayli önem veriyor. Bu noktada seminer dönemleri bir hayli önem kazandı. Öğretmenlerin bu eğitim-öğretim döneminde ara tatil semineri ile ilgili sorular başladı. Öğretmenler ara tatilde öğretmenlerin semineri olacak mı? sorusuna yanıt arıyor. Olacaksa da katılım resen, yani zorunlu mu olacak?

Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Özer birbirinden kritik açıklamalar yaptı. Ara tatil semineri konusunda konuşan Özer, ÖBA sisteminden daha önce bahsetmişti. ÖBA üzerinden öğretmenler tatilde de mesleki ve kişisel gelişimlerine yönelik eğitim alacaklar ve sertifika verilecek. Bu sistemin seminerlerle birlikte yürütülmesi bekleniyor.

ÖBA nedir? | Öğretmen Bilişim Ağı Nasıl kullanılır?

15 tatilde seminer konusunda açıklayıcı bilgiler veren Milli Eğitim Bakanı Özer;

-Ara tatildeki seminer döneminde mesleki gelişim programları düzenlenecek.

-Öğretmenlerin eğitim seçeneklerini zenginleştirmek amacıyla Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) kuruldu,

-Bu platformun ilk kez 21 Ocak-7 Şubat 2022’deki yarıyıl tatilinde kullanılacak,

-21 Ocak’tan itibaren “fikri mülkiyet hakları, korunmaya muhtaç çocukların eğitimi (rehberlik ve psikolojik danışmanlara yönelik), dijital becerilerin geliştirilmesi (öğretmenlerin uzaktan öğretim becerilerinin geliştirilmesi), etkinlik temelli ders tasarımı, kütüphane organizasyonu ve kullanımı, iklim değişikliği, ilk yardım, İngilizce öğretim becerilerinin geliştirilmesi” gibi eğitimler yer alacak.

-Yarıyıl tatilinde öğretmenlerimiz, hem tatillerini yapacak hem de istedikleri takdirde bu platforma girerek uzaktan eğitimle mesleki gelişimleri ve kişisel gelişimleri için sertifika alabilecek.

-Okul öncesinden sınıf ve branş öğretmenlerine kadar tüm öğretmenlerimize mesleki ve kişisel gelişimleri için her türlü destek verilecek.

-Özellikle mesleki gelişim programlarında yeni atanan öğretmenlere öncelik verilecek.

-Deneyimi 5 yılın altındaki öğretmenlere öncelik verilecek.

Ara tatilde öğretmenlerin semineri

-Mesleki gelişim programları için yüz yüze ve uzaktan eğitim platformlarının tüm imkanlarını kullanılacak.

-Okullar artık öğretmenlerin talepleri doğrultusunda mesleki gelişim faaliyeti düzenleyebilecek

-Okullar, mesleki gelişim planları oluşturarak istedikleri eğitimleri, nedenini ve hedeflerini belirleyerek Bakanlığa bildirecek,

-Eğitimlerin bütçesini doğrudan okula aktarılacak.

-Okullar ilk defa, öğretmenlerin taleplerini okulda yapılacak yüz yüze eğitimlerle doğrudan karşılayabilecek

-Kısa süreli öğretmen hareketlilik programını da başlayacak.

ARA TATİLDE ÖĞRETMENLERİN SEMİNERİ ZORUNLU MU?

Milli Eğitim Bakanı Özer’in açıklamalarından anlaşılacağı kadarıyla, ara tatilde öğretmen seminerleri olacak ancak katılım zorunlu olmayacak. Ayrıca ÖBA üzerinden eğitimlere de gönüllü katılım gerçekleştirilecek gibi görünüyor. Ara tatilde öğretmenlerin semineri ile ilgili ilk gelen bilgiler böyle oldu.

 

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et