AÖL 2022 sınavlar online mı yapılacak?

Açıköğretim Lisesi ile lise eğitimini açıktan alan binlerce kişi için yeni bir dönem başlamak üzere. Açık lise sınavları için hazırlananlar, son günlerde artan Omicron Varyantı nedeniyle sınavların yüz yüze mi, yoksa online mi olacağını merak etmeye başladı. AÖL 2.Dönem sınavları yaklaşırken, AÖL 2022 sınavlar online mı? sorusuna yanıt aranmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı ise yaptığı açıklamada yeni bir sınav türünü uygulayacaklarını belirtti.

AÖL ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri ikinci dönem için geride bıraktığımız 27 Aralık’ta başladı. Tüm işlemler 28 Ocak 2022 tarihine kadar alınmaya devam edecek. Kayıtların ardından adaylar sınav için beklemeye başlayacak. AÖL 2022 sınavlar online mı? sorusu bu bekleyişin ana sorularından sadece biri. Konu ile ilgili MEB açıklaması son derece açıklayıcı oldu.

AÖL SINAV TAKVİMİ 2022

Açıköğretim Lisesi sınavları ile ilgili ilk duyuru Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, 2022 yılının kalan sınavlarına dair takvimi nihayet duyurdu. Liseyi açıktan okuyanlar aşağıda bulunan tabloya göre sınavlara girecekler.

AÖL 2022 sınavlar online mı

Kayıt yenileme işlemlerini tamamlayarak, gereken 55 TL ücreti Halkbank, Ziraat veya Vakıf üzerinden yatıran adaylar AÖL sınavlarına belirlenen bu takvimde girmeye hak kazanacaklar.

Kayıt işlemini bitiren adaylar ayrıca ders seçim ekranından ikinci dönem için almak istedikleri dersleri seçmek zorundalar. Ders seçimi işlemini yapmayı unutmayın.

AÖL SINAVLARI 2022 YILINDA ONLİNE MI?

Milli Eğitim‘in yaptığı son duyuruya göre, 2022 yılındaki tüm AÖL sınavları e-sınav olarak uygulanacak. Bu online sınav demek değil. Online sınav, adayların kendi evlerinde girdiği sınavlardı. e-Sınav ise MEB’in belirleyeceği sınav merkezlerinde bilgisayarlı biçimde sınava girmeyi temsil ediyor.

Yani öğrenciler, bakanlığın belirlediği sınav salonlarında, gözetmenler ve kurallar eşliğinde AÖL sınavlarına girecekler. Bu sınav türü online değil, bir nevi yüz yüze sınav anlamına gelmektedir.

Bu sınav türü uygulama olarak biraz ehliyet sınavına benzemektedir. Tabi çok daha kapsamlı ve büyük salonlarda yapılacak.

AÖL 2.Dönem sınavları Mart 2022’de, e-Sınav usulü ile, adayların belirlenen sınav salonlarına gelip, bilgisayar ekranından sınav çözmesi ile yapılacak.

Farklı bir karar gelirse sizlere son dakika olarak duyuracağız. Omicron Varyantı bu şekilde devam ederse karar değişebilir.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et