Anaokulundan üniversiteye herkes alacak: Değerler eğitimi nedir?

Türkiye eğitimde bu yıl daha bir aktif. Sürekli yeni projeler ve müfredatlar hazırlayan ülkemiz son olarak Değerler Eğitimi adlı müfredatı anaokulundan üniversiteye kadar tüm programlarda uygulayacak. Değerler Eğitimi adlı bu müfredat Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu tarafından öğretilmeye başlanacak. Peki Değerler Eğitimi nedir?

Değerler Eğitimi ile ilgili tüm çalışmalar tamamlandı ve artık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masasına sunulacak. Eğitimin anaokulundan üniversiteye tüm öğrencilere uygulanması bekleniyor.

Değerler eğitimi

DEĞERLER EĞİTİMİ NEDİR?

Değerler Eğitimi gerek toplumsal, gerek bireysel değerlerin, sorumlulukların ve görevlerin öğrencilere aşılanmasıdır. Vatandaşlık, kamu alanı, bireysel hak ve sorumluluklar, kültür değerleri, dini değerler, ahlaki değerler ve medya değerleri gibi eğitimler bu alanı kapsar.

Alınan bilgilere göre yakın zamanda onaylanması beklenen taslakta kişisel ve karakter gelişimin üzerine durulacak. Her eğitim kademesinde başka bir eğitim planlanıyor. Amaç sorumluluk bilincinde, değerlerine hakim vatandaşlar yetiştirmek.

ÖZEL BİRİMLER KURULACAK

Yine taslağa göre tüm eğitim kurumlarında bu konu ile ilgili birimler kurulması tavsiye edilecek. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın;

“Eğitim, özellikle yerli, milli ve insani değerler üzerine inşa edilmiş bir eğitim müfredatı, ülkemizi sahili selamete taşıyacak yegane yoldur” ifadeleri dikkate alınacak ve tüm müfredat insani değerler üzerine kurgulanacak.

ÖĞRETMEN YETİŞTİRİLECEK

Bu konuda gerek okul öncesinde, gerekse de üniversitelere özel öğretmen yetiştirilmesi de söz konusu taslak içerisinde yer alacak. Bu taslağın kanunlaşmasının ardından eğitim hayatında farklı bir dönem başlayacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et