Anaokulu öğretmeni alımı bekleyenleri sevindirecek gelişme!

Anaokulu öğretmeni alımı bir çok bölüm mezunu tarafından bekleniyor. Ülkemizde anaokulu sayısının düşüklüğü bu alanda eğitim fırsatlarının azlığı kadar personel alımının da azlığına neden oluyor. Anaokulu öğretmeni olmak isteyenler zar zor istihdam fırsatı buluyor. MEB bu gidişatı değiştirecek adımlar atmaya başladı.

20. MEB Şurası eğitimde fırsat eşitliği teması üzerine yoğunlaştı. Eşitlik ilk olarak okul öncesi eğitimde başlayacak. Okul öncesi eğitime ağırlık verecek olan Milli Eğitim Bakanlığı, anaokulları ile ilgili önemli bir karar aldı.

anaokulu öğretmeni alımı

KÖYLERE KADAR GİDİYOR

Okul öncesi eğitimi toplumun her kesimine yayarak fırsat eşitliği ortaya çıkarmak isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, 5 öğrencinin bulunduğu her köyde anaokulu açmaya karar vermiş durumda.

Özellikle nüfusu az yerlerde eğitim öğretimin devamı için bir hayli önem arz eden bu karar ile birlikte her ücra köşede en az 1 anaokulu bulunacak.

Aslında bu kural daha önce ‘en az 10 öğrenci’ şeklinde uygulanıyordu. Fakat yeni alınan karar ile bir yerleşim mahallinde anaokulu açabilmek için 5 öğrencinin varlığı yeterli olacak.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer konu ile ilgili açıklamasında;

“Yaklaşık bir ayda, ülke genelinde 4 bin 3 yeni ana sınıfını açtık. Bu ana sınıflarında 79 bin çocuğumuz eğitim almaya başladı. Böylece 5 yaş grubunda yaklaşık %78 olan okullaşma oranını, yaklaşık %84’e çıkardık. Kısa sürede geldiğimiz bu nokta hedefimizi güncellememiz gerektiğine işaret etti. Yeni hedef olarak şubat ayına kadar 10 bin yeni ana sınıfını hazır hale getirmeyi planlıyoruz.

Yaptığımız yeni düzenleme ile köy ve benzeri yerleşim yerlerindeki öğrencilerin okul öncesi eğitime erişimini kolaylaştırmak için önemli bir adım daha attık. Artık köylerde ana sınıfı açılması için 10 çocuk bulunması şartı aranmayacak. 5 çocuk için ana sınıfları açılabilecek. Ana sınıfı ve anaokulu sayısını artırarak tüm çocuklarımızın okul öncesinde eğitime rahatça ulaşabilmesi en büyük önceliğimiz. Bu doğrultuda çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.” dedi.

ANAOKULU ÖĞRETMENİ ALIMI ARTACAK

Bu karar ile birlikte anaokulu sayısı, dolayısı ile anaokulu öğretmeni alımı sayısı da artacak. 2023’e kadar bir çok muhitte anaokulu açacak olan MEB, buralara çok sayıda personel alımı da yapmış olacak.

Anaokulu öğretmen alımı haberlerini yakından takip etmek için—TIKLA-takip et

Bir Cevap YazınCevabı iptal et