Anaokulu desteği nedir? Nasıl başvurulur?

Milli Eğitim Bakanlığı gibi bir çok bakanlık okul öncesi eğitim konusunda bir hayli hassas. Okul öncesi eğitimin tabana yayılması için hummalı bir çaba söz konusu. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da önemli bir yardım duyurusu yaptı. Anaokulu desteği geliyor. Bu destek sayesinde milyonlarca öğrenci okul öncesi eğitim fırsatı yakalayacak. Peki Anaokulu Desteği başvurusu nasıl yapılacak? Kimlere verilecek? Anasınıfı yardımı yolda.

Anaokulu desteği ile 1 milyon çocuk anaokuluna gidebilecek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrasında duyurduğu bu destek son derece kritik ve önemli görülüyor.

Anaokulu desteği

Konu ile ilgili açıklamasında Derya Yanık;

, “İhtiyaç sahibi ailelerin anaokulu/ana sınıfına devam edecek olan çocuklarının desteklenmesine ilişkin böylesine kapsamlı bir uygulamayı hayata geçiriyoruz. Hazırladığımız yeni destek programımız ile geleceğimizin mimarı olan çocuklarımıza desteklerimize bir yenisini eklemiş oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

ANAOKULU YARDIMI NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilecek olan bu yardımda 3-5 yaş arası çocuğu olup, çocuğunu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir anaokuluna yazdıran herkese mükellef olduğu giderler kadar anaokulu yardımı verilecek.

Tabi bütün bu yardımda kıstas kişinin ihtiyaç sahibi olarak belirlenmesi. Yani Anaokulu Yardımı-Anasınıfı Yardımı sadece ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılacak.

Programın tam ismi Anaokulu-Anasınıfı Desteği olacak. Bu konudaki açıklamasında Bakan Yanık;

“Sosyal yardım programlarımızdan faydalanan vatandaşlarımızın 3-5 yaş aralığında çocuğu bulunup Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokuluna/ana sınıfına kaydettirmesi halinde her bir çocuk için ödemekle mükellef olduğu giderleri Bakanlık olarak biz karşılayacağız. Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı ile belirleyeceğimiz destek tutarını her yıl ağustos ayına kadar vatandaşlarımızın hesaplarına yatıracağız.

Bu yardım programımız için yılda 500 milyon lira kaynak ayıracağız. Böylece ilk kez uygulanacak anaokulu/ana sınıfı desteği ile ihtiyaç sahibi hanelerimizdeki 1 milyon çocuğumuzun anaokulu/ana sınıfına gitmesini sağlayarak eğitimlerine katkıda bulunacağız.”

NASIL BAŞVURULACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrası Aile Bakanlığı harekete geçti. Fakat henüz desteğin başvuru yöntemi duyurulmadı. Çocuğunu anaokuluna yatıran ihtiyaç sahiplerine bir yardım olacağı kesin. Başvurular henüz duyurulmadı.

Başvurular açıldığında son dakika olarak haberdar olmak ister misin? TIKLA-TAKİP ET

Bakan Yanık’ın açıklamasına göre destek için başvurular SYDV’lere yapılacak. Başvuru tarihleri ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et