Ali Yalçın Bakan Özer’e seslendi

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, önceki gün Şanlıurfa’da İl Milli Eğitim Müdürü’nü azarlayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e seslendi. Yalçın, Özer’in söz konusu olayda haksız olduğunu, yaptığı eylemin ‘eğitimcinin itibarı‘ açısından yanlış olduğunu savundu.

Önceki gün Şanlıurfa’da bulunan Milli Eğitim Bakanı Özer, kameralar önünde Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü’nü azarladı. Gezdiği okulu bir hayli yetersiz bulan Özer, müdüre yönelik; “Gezdirdiğiniz en iyisi buysa gezdirmediğiniz nasıl?” ifadelerini kullanmıştı.

Ali Yalçın

Bu konuya değinen Ali Yalçın, söz konusu olayda ‘usul’ sıkıntısı olduğunu söyledi. Bakan Özer’in siteminde haklı olduğunu da söyleyen Yalçın, ortada bir ‘usul ve esas’ sorunu olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarında Yalçın şu ifadeleri kullandı;

“Usul esastan mukaddemdir” “Usul esasa tekaddüm eder” bir Mecelle kuralıdır. Hukukta bir çok davanın esastan değil de usulden kaybedilmesi bu kural ile açıklanır.

Usül ve esas meselesi sadece hukukun değil; eğitimin, bürokrasinin, siyasetin, kısacası hayatın temel ilkesidir.

Veli’nin,Vali’in,Kaymakam’ın eğitimciyi; öğrenci,toplum önünde rencide eden,bitiren muamelesi nasıl günahsa,aynı muameleyi Bakanlık yaptığında bu mübah olmaz.

Bilakis,yanlışa meşruiyet üretir.

Benzer bir haksızlık karşısında Bakanlık,tepki verecek mecali de kendinde bulamaz.

Eğitim-Bir-Sen olarak,”Öğretmenin,eğitimcinin itibarı yükselmeden,eğitimin kalitesi yükselmez.

Bunu,Milli Eğitim Bakanlığı önemsemezse hiç kimse önemsemez.” demeye devam edeceğiz.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et