Alan değiştiren öğretmen tayin isteyebilir mi?

Alan değiştirmek bir çok öğretmen için son derece olağan bir durum. Eğitim verdiği alandan başka bir alanda daha verimli olacağını düşünen bir çok öğretmenin yıl içerisinde alan değişikliği yaptığına şahit oluyoruz. Bunun yanında ek olarak il içi tayin veya il dışı tayin başvurusu da son derece olağan. Peki alan değiştiren öğretmen tayin isteyebilir mi? 

Milli Eğitim Bakanlığı alan değiştiren öğretmen tayin isteyebilir mi? konusunda var olan kafa karışıklığını tamamen gidermek için önemli bir yazı yayınladı. Bu yazıda alan değiştiren öğretmen il içi tayin isteyebilir mi? veya il dışı tayin isteyebilir mi? sorusunun yanıtı yer aldı.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ SONRASI TAYİN DURUMU

Alan değişikliği yapan öğretmen tıpkı diğerleri gibi kurumda 3 yıl boyunca çalıştıysa tayin başvurusu yapabilir. Bu konuda mevzuatta şu ifadeler yer almaktadır;

“4. Alan değişikliği kapsamında aynı eğitim kurumuna atanan öğretmenlerin eski ve yeni alanlarında geçen hizmet süreleri, birlikte değerlendirilecektir.”

Alan değiştiren öğretmen tayin

Yani alan değişikliği yapsa bile eski alan ve yeni alanın toplamda 3 yıl süre olması il içi veya il dışı tayin için yeterli olacaktır.

Burada önemli olan, alan değişikliği yapan eğitimcinin okulunda 3 yılı bir şekilde doldurmuş olmasıdır. 3 yılı doldurmayan öğretmenler herhangi bir şekilde alan değişikliği yapamazlar.

3 YIL ŞARTI HANGİ DURUMLARDA ARANMAZ?

Alan değiştirmiş veya değiştirmemiş tüm öğretmenlerin il içi-dışı tayinde 3 yıl şartına takılmaması için bazı istisnai durumlar bulunmaktadır.

Mevzuat uyarınca bu durumlar;

(3) İkinci görev kapsamında yönetici olarak görev yapmakta iken öğretmenliğe atanmak isteyenler ile ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin isteğe bağlı yer değiştirmelerinde süre şartı aranmaz.”

“(4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.”

şeklindedir. Bu istisnai durumları karşılayan eğitimciler, aynı eğitim kurumunda 3 yıl beklemesine gerek kalmadan il içi veya il dışı tayin, yani yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et