Aday Öğretmen nedir? Aday öğretmenlere komisyon geliyor!

Önceki gün TBMM’den yıllarca beklenen bir kanun çıktı. Yakın zamanda tamamen yasalaşması beklenen Öğretmenlik Meslek Kanunu eğitim ve eğitimciler için en önemli adımlardan biri olarak görülüyor. Eksikleri ile fazlaları ile meclisten geçen kanun bir çok yenilik getiriyor. Aday öğretmen tanımı bir süredir var olsa da kanun ile birlikte boyut değiştiriyor ve aday öğretmen komisyonu geliyor. Peki Aday Öğretmen nedir?

Aday Öğretmen tanımı bir süredir mevcuttu. Fakat Öğretmenlik Meslek Kanunu ile artık boyut değiştiriyor diyebiliriz. Ayrıca adaylık kaldırma sınavının da bitmesi ile birlikte yeni bir eleme usulü de söz konusu olmaya başlayacak.

ADAY ÖĞRETMEN NEDİR?

Aday Öğretmen ilk kez atanan öğretmene verilen isimdir. Bir yıldan az, iki yıldan çok adaylık söz konusu olamaz. Bu süreç içerisinde öğretmen adayı derslere girer. Fakat ek ders, nöbet, etüt gibi görevleri verilemez.

Öğretmenlik Meslek Kanunu öncesinde aday olan öğretmenler her yıl sonunda sınava girerlerdi. Bu sınavda başarılı olanların adaylıkları kalkar ve öğretmen olma titrine erişebilirlerdi. Fakat söz konusu kanun ile bu sınav kalkmış oldu.

Aday Öğretmen

ADAYLIK KALDIRMA KOMİSYONU

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile birlikte adaylık ile ilgili bir çok şey değişti. Aday olabilmek için artık 657 sayılı DMK’daki şartlara uymaya ek olarak belirli bölümlerden mezun olma şartları da aranacak. Buna ek olarak bir takım yükümlülükler de geldi.

Kanun ile adayların zorunlu haller dışında görev yeri değişemeyecek.

Adaylık durumundaki öğretmenler belirli bir eğitimden geçecek. Bu eğitim meslek odaklı olacak ve mesleki gelişim hedeflenecek.

Bu eğitimlerin bitmesinin ardından eskiden sınav olan yapının yeri komisyon olacak. Aday öğretmenler bir komisyon tarafından incelenecek. Komisyonun başarılı bulması durumunda söz konusu kişiler öğretmen olabilme şansına sahip olabilecekler.

Ayrıca;

  • Komisyonun onayından geçmeyen
  • Şartlara uymadığı sonradan anlaşılan
  • Adaylık sırasında şartlardan herhangi birini kaybeden veya uymamaya başlayan
  • Adaylıktaki mesleki eğitimlere mazeretsiz devamsızlık yapan
  • Haklarında ilişki kesme veya kademe durdurma kararı alınan aday öğretmenlerin öğretmenlik mesleği ile ilişkisi kesilecek.

İlişkisi kesilen öğretmen adayları 3 yıl boyunca öğretmenlik mesleğine tekrar alınmayacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et