Aday öğretmen mülakat kaldırıldı mı? Açıklama geldi

Öğretmenlik Meslek Kanunu meclisten geçti. Artık yavaş yavaş yönetmeliğin tamamlanıp yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu kanun en çok çiçeği burnunda eğitimcileri ilgilendiriyor. İlk kez öğretmen olarak atananlar aday öğretmenlik sürecine girecek. Peki aday öğretmen mülakat kaldırıldı mı? 

Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde yer alan aday öğretmenlik tanımı eskisinden çok daha farklı. Her şeyden önce öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin tamamlanması için eğitimler verilecek olması dikkatleri çekiyor. Aday öğretmen mülakat kaldırıldı mı? sorusu bu noktada merak edilenler arasında.

Kanun ile öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarına sahip oluyor. Aday öğretmenlik, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kavramları hayatımıza giriyor. Tüm bu tanımlar için yönetmeliğin bitmesi bekleniyor. Bu konuda açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer; “Önümüzdeki haftadan itibaren eğitimle ilgili tüm paydaşların görüşünü alarak hazırlamış olduğumuz yönetmeliğe son şeklini vereceğiz” ifadelerini kullanıyor.

aday öğretmen mülakat

ADAY ÖĞRETMENE MÜLAKAT OLACAK MI?

Şu an kanunda aday öğretmenlerin, yani ilk kez atanan öğretmenlerin 240 saat mesleki eğitime girmesi planlanıyor. Yeni öğretmenler derse girmeyip, eğitimlere katılacak. Eğitim bitiminde aday öğretmene mülakat veya sınav uygulanmayacak. Komisyon adayın eğitime girip girmediğine bakacak.

Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’na mazeretsiz katılmayanlar ile bu program sonunda Adaylık Değerlendirme Komisyonu’nca yapılacak değerlendirmede başarısız olanların görevine son verilecek ve bunlar 3 yıl süreyle öğretmenlik mesleğine alınmayacak.

ÖĞRETMENLER DE SINAVA GİRECEK

Kariyer mesleği haline gelen öğretmenlikte her kariyer basamağında mutlaka eğitim söz konusu olacak. Meslekteki onuncu yılını tamamlamış olan öğretmenler ilk olarak 180 saatlik mesleki eğitim alacak. Ardındansa uzman öğretmenlik sınavına girecekler.

Bu kadrolu öğretmenler için hem derece yükselmesi hem de maaş artışı anlamına gelecek. Süreçte başarılı öğretmenlere sertifika da verilecek.

Öte yandan özel okullarda görev yapan öğretmenler için de benzer basamaklar söz konusu olacak. Fakat eğitimin özel kısmında olan öğretmenler herhangi bir kamu görevinde olmadığı için maaş artışı hakkını kazanamayacaklar. Eğer çalıştıkları özel okul dilerse bu şekilde bir zam yapılabilir.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et