Aday öğretmen değerlendirme süreci nasıl işleyecek?

15 bin öğretmen ataması yapıldı. Binlerce çiçeği burnunda eğitimci aday öğretmen olarak kariyerine başladı. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile gelen aday değerlendirme süreci ve komisyonu şu an atanan 15 bin öğretmen için geçerli olmayacak. Bu öğretmenler yine adaylık kaldırma sınavına girecek. Fakat bir sonraki atamadan itibaren aday öğretmen değerlendirme süreci işlemeye başlayacak.

Aday Öğretmen süreci ile ilgili ilk gelen bilgiler Mahmut Özer tarafından paylaşıldı. Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu sonrası aday öğretmenler için gereken mevzuatın hazırlanacağını duyurdu. Aday öğretmen değerlendirme süreci de söz konusu mevzuat kapsamında geçerli olacak.

Aday öğretmen değerlendirme süreci

ADAY ÖĞRETMEN NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Bir sonraki atamadan itibaren başlaması beklenen aday öğretmenlik sürecinin 1-2 yıl sürmesi öngörülüyor. Bu süreçte aday öğretmenlere meslek eğitimler uygulanacak. Uygulanacak olan eğitimlerin ardından aday öğretmenin bir komisyonca incelenmesi ve başarılı bulunması gerekecek.

Konu ile ilgili açıklamasında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer;

“Adaylık için minimum bir, maksimum 2 yıllık süre öngörülüyor. Öğretmenlerimize son atadığımız 15 bin öğretmen hariç, bundan sonraki atamalarda öğretmenlerimiz okullarına gidecekler ama hemen dersten sorumlu olmayacaklar. 240 saatlik bir oryantasyon alacaklar. Sınıf içi, okul dışı uygulamalar öngörüyoruz. Öngördüğümüz şeyi bir sene içinde tamamladıkları zaman danışman öğretmen, okul müdüründen oluşan bir komisyon olacak. Öğretmen 240 saat eğitimi tamamlamış mı, evraklar tamam mı, tamamsa kadroya geçecek. Bir senenin sonunda bakılacak. Eğer mazereti varsa 2 yıla çıkacak”

ifadelerini kullanıyor. Yani yeni başlayan öğretmenler hemen görev başı yapmayacak. Bir süre mesleki eğitimler geçerli olacak. Ardından okul içerisinde bir değerlendirmeye tutulacak. Eğer öğretmen olur onayı gelirse kadrolu olarak başlayacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et