81 İlde Öğrencilerin Başarısı İzlenecek

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin başarısı için yeni döneme başladı. Bu kapsamda 81 ilde öğrencilerin başarısını izleyecek sistem iççin düğmeye bastı. Bu kapsamda ilk etapta 50 bin öğrencinin başarı durumu yakından takip edilecek. Bu sisteme ise ‘öğrenci başarısı izleme sistemi’ ismi verilecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından verilen bilgiye göre bu sistem içerisinde; 4 ve 7. sınıf seviyelerinde Türkçe, matematik ve fen bilimleri dersleri, 10. sınıf seviyesinde ise Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya ve biyoloji dersleri için başarı durumu izlenecek. Öğrencilerin başarısı bu alanlardaki metriklerle hesap edilecek.

17 Mayıs Salı günü yapılacak bu izlemenin raporları kamuoyu ve eğitim uzmanlarına sunulacak. Bu rapor kapsamında önümüzdeki yılın da stratejisi çizilecek. İzleme 50 bin öğrenci için geçerli olacak.

Öğrencilerin Başarısı

Faydalı Bir Sistem Olacak

Bu yıl eğitimin yüz yüze devam etmesi için tüm imkanları seferber ettiklerini aktaran Milli Eğitim Bakanı Özer, bu izleme sistemi ile eğitim kayıplarını ölçmeyi ve bundan sonraki stratejilerini belirlemeyi amaçladıklarını aktardı.

Bunun son derece faydalı bir izleme sistemi olacağına vurgu yapan Bakan Özer;

“Yaklaşık 50 bin öğrenciye uygulanacak Öğrenci Başarı İzleme Araştırması, mevcut durumu görme imkanı sağlayacak, eğitim öğretim sürecinin niteliğini etkin bir biçimde iyileştirmeye ve öğrencilerin telafi çalışmalarına kayda değer katkılar sunacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et