68 bin öğretmene ilk yardım eğitimi

Halkımızdaki en büyük eksiklerden biri de ilk yardım eğitimi. Bu alanda nitelikli eleman bulmak bir hayli zor. Bu açığın farkında olan Milli Eğitim Bakanlığı ilk yardım eğitimi kapasitesini arttırmak için öğretmenleri bu alanda donanımlı bir hale getirmek istiyor. Bu kapsamda 68 bin öğretmene ilk yardım eğitimi verildi. Sayı daha da artacak.

2022 bitmeden 100 bin öğretmene ilk yardım yardım eğitimi verileceğini açıklayan MEB bu konu ile ilgili;

“Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığı, İlk Yardım Eğitici Eğitim Merkezinin katkılarıyla 81 ilde 8 saat teorik ve 8 saat uygulamalı olmak üzere toplam 16 saatten oluşan eğitim programı düzenlendi.

Eğitim programına katılan tüm öğretmenler, sertifikaların alarak ilk yardımcı oldular. Eğitimlerin uygulamalı bölümü il millî eğitim müdürlükleri ile ilk yardım eğitim merkezlerinde korona virüs salgın tedbirleri kapsamında maske, mesafe, temizlik kuralları çerçevesinde yüz yüze yapıldı.

Eğitimlerde genel ilk yardım bilgilerinin yanında hava yolu tıkanıklığı, kanama, şok ve yaralanma, ısı dengesi bozuklukları, bayılma, bilinç bozukluğu, yüksek ateş, zehirlenme, hayvan ısırmaları, göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçması, kırık, çıkık ve burkulmalarda ilk yardım konu başlıkları ele alındı.”

ilk yardım eğitimi

BÜYÜK AŞAMA KAYDETTİK

Bu eğitimler ile ilgili bir açıklama da Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den geldi. Özer bu konudaki açıklamalarında;

“Bakanlığımız, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın eğitim ve çalışma ortamlarında sağlıklı şartların oluşturulması için gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Okullarımızda acil bir durumda öğretmenlerimizin uygulayacağı ilk ve acil sağlık desteği kritik önem taşıyor. Bu doğrultuda öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin bilgi ve farkındalığını artırmak amacıyla öğretmenlerimize yönelik düzenlenen ilk yardım eğitiminde büyük bir aşama kaydettik.

“Okullarda öğretmenlerimizin ilk yardım eğitimi almaları hayati öneme sahip.”  ifadelerini kullandı ve eğitimlerin önemin değindi.

AFETLERDE GÖREV ALABİLECEKLER

Ülkemizde son yıllarda çeşitlerini defaatle gördüğümüz doğal afetler noktasında öğretmenlerin de bu eğitimleri alarak katkı vermesi bekleniyor. Bu eğitimler sayesinde il ve ilçelerde yaşanacak olası afetlerde öğretmenler de etkin bir şekilde görev alarak afetlerle mücadelede ve sonrasındaki arama-kurtarma çalışmalarında ve ilk yardım gerekliliklerinde yardımcı olacaklar.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et