600 milyon fidan daha dikilecek

Ülkemizde geçtiğimiz yaz yaşanan orman yangınları sonrası yeşillendirme çalışmaları devam ediyor. Acı tabloların bir kez daha yaşanmaması için zaten uzun zamandır tedbir alan Orman Genel Müdürlüğü, kaybolan orman varlıklarının yerine yenisinin oluşması için ağaç dikme ve fidan kampanyaları düzenliyor. Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ilerleyen günlerdeki planlarını aktardı. 

Orman Haftası yaklaşırken bir açıklama yapan Karacabey, bu hafta boyunca yapılacak etkinliklere her kesimden vatandaşlarımızın katılım göstereceğini aktarırken, bu hafta boyunca ücretsiz fidan dağıtımının yapılacağının altını çizdi.

600 milyon fidan daha dikilecek

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE

Şu an küresel ölçekte karşılaşılan en büyük sorunun iklim değişikliği olduğunu söyleyen Karacabey;

“Hayat kaynağımız olan ormanlar, iklim üzerindeki olumlu etkisinin yanında hava kirliliğini ve gürültüyü de önlemektedir. Bugün rahat bir nefes alıyorsak, oksijenin üretim kaynağı olan ormanlarımız sayesindedir. Son yıllarda ülkemizde ormancılık alanında yapılan çalışımalar ile ormanlarımız hem korundu hem de alan ve servet olarak artırıldı. Ülkemizin orman varlığı 23,1 milyon hektar ile yüzölçümünün yaklaşık yüzde 29,6’sını kaplıyor.

Genel Müdürlük olarak öncelikli hedeflerimizden biri 2023 yılı sonuna kadar ülke topraklarının yüzde 30’unu ormanlarla kaplamaktır. Bu hedef doğrultusunda bu yıl sonuna kadar 600 milyon fidanı toprakla buluşturacağız.” ifadeleriyle Türkiye’nin iklim değişikliği ile ilgili planlarından bahsetti.

YEŞİL VATAN TIRI PROJESİ GELİYOR

Ülkemizi yeşillendirme çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünün altını çizen Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey;

“Hafta boyunca 81 ile ‘Orman Vatandır Çanakkale Ruhu’ film belgeseli sinemalarda gösterimde olacak. Fenomen hesaplarla söyleşiler yapılacak, ilkokul, ortaokul ve liselerde ‘Benim için orman’ konulu resim, şiir, kompozisyon yarışması yapılacak ve okul bahçesi ağaçlandırma etkinlikleri yapılacak. Özellikle çocukları ormancılık konusunda bilinçlendirmek amacıyla önemli proje olarak düşündüğümüz ‘Yeşil vatan tırı’ geçen yıl en çok yangınların yaşandığı Muğla’da etkinliklerine başlayacak.” dedi.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et