3600 ek gösterge son dakika: Bakan Soylu’dan çok önemli ifadeler

Öğretmen kadrosu olmak üzere din görevlileri, hemşireler ve polisler gibi kamu görevlilerinin uzun zamandır verilen sözlerin tutulmasını beklediği 3600 ek gösterge nihayet 2021’in son aylarında çok ciddi ve gerekli biçimde tartışılmaya başlandı. Memurların toplu sözleşme görüşmeleri sonrası açıklama yapan Çalışma Bakanı Bligin, 3600 ek gösterge konusunda çözüm taahhüt etmişti. Bunun üzerine 3600 ek gösterge son dakika haberleri yoğunlaşmaya başladı. Özellikle öğretmen kadrosu içerisinde bir çok kişi en kısa zamanda emekli olmak için 3600 ek gösterge çıkacak mı? sorusunun yanıtını arıyor.

Önceki gün Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatı Hizmetiçi Eğitim Semineri Programı’nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önemli bir açıklama yaptı. Bakan Soylu’nun gündeminde 3600 ek gösterge vardı. Burada 3600 ek gösterge son dakika açıklaması yapan Bakan Soylu, bu konunun kendi taahhütleri olduğu vurgusunu yaptı. Bu sayede 3600 ek gösterge bekleyen öğretmenler başta bir çok kamu görevlisi, konunun bir de Soylu tarafından gündeme getirilmesinden bir hayli mutlu oldu.

3600 EK GÖSTERGE SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Balıkesir’de konuşan Süleyman Soylu, konu ile ilgili;

“3600 ek gösterge bizim taahhüdümüzdür. Taahhüdümüzün de sonuna kadar arkasındayız ve gerçekleştireceğiz. Bundan herhangi bir şekilde sarfınazar etmemiz mümkün değildir. Bu sözümüzü de yerine getirmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla arkadaşlarımız çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

SİVİL TOPLUMUN ÖNEMİ

Siyasetten teknolojiliye birbirinden önemli konulara değinen Bakan Soylu, özellikle sivil toplumun öneminden bahsetti. Soylu, pandemide sivil toplumun öneminin daha çok anlaşıldığına dikkat çekerken;

“Temel hedefimiz, bu alanı istismardan korumak ve etkinliğini artırmaktı. Bir ülkede sadece evrak üzerinde gördüğünüz dernek sayısının veya üye kayıt sayısının yüksek olması yeterli değil. Önemli olan bu dernek veya sivil toplum kuruluşlarının etkin, çalışır ve faaliyet içinde olmasıdır. Nasıl bir büyüklük ve alanla ilgili çalıştığımızı, elbette ki buradaki arkadaşlarımız biliyorlar ama kamuoyunun da daha somut olarak bilmesi için birkaç veriyi paylaşmak isterim. Türkiye’de şu an için 121 bin 847 dernek var. Bu derneklerde toplam 8 milyon 446 bin 617 üye var. Bu derneklerin 2020 yılı gelir toplamı 28 milyar 302 milyon 228 bin 832 Türk lirası. 2003 yılında Dernekler Dairesi Başkanlığı kurulmuş, 2004 yılında da Dernekler Kanunu çıkarılmıştı. Bu iki adım sonrasında sivil toplum kuruluşları nicelik ve nitelik açısından önemli bir gelişme gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile dernekler dairemizi Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğüne dönüştürdük ve bir adım daha ileriye taşıdık.” dedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et