3600 ek gösterge ile ilgili yeni çözüm: Lise mezunları üzülecek

Hükümet 2022 yılı içerisinde 3600 ek gösterge meselesini çözmeye kararlı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile çıkılan yolda Çalışma Bakanlığı’nın hummalı çalışmaları sürüyor. Öte yandan 3600 ek gösterge son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Çalışma Bakanlığı bir çözüm getirdi.

Bilindiği üzere bu haliyle çıkarsa 3600 ek gösterge sayesinde Öğretmen, Hemşire, Polis ve Din Görevlisi ile bazı idari kadro çalışanlarının göstergeleri 3600’e tamamlanacak ve bu sayede hem aktif çalışanların maaşlarına, hem emeklilerin maaşlarına, hem de emekli ikramiyelerine büyük zam gelecek. Eğitimciler, yani öğretmenler de faydalanacak.

3600 ek gösterge

Ocak’ta meclise gelecek 3600 Gösterge için Çalışma Bakanlığı ‘gaza bastı’. Fakat bazı yapısal denge sorunları var. Bu haliyle çıkarsa lise mezunu memur ile üniversite mezunu memur arasında fark kalmayacak. Bu durumun önüne geçmek isteyen bakanlık yeni bir çözüm önerisi sundu.

Lise Mezunu Daha Az Alacak

Genel bir düzenleme yapılırsa emekli olduğunda bu halde lise mezunu memur ile üniversite mezunu memur aynı maaşı alacak. Bakanlık içinde;  “Lise mezunu ile üniversite mezunları aynı göstergeden maaş alamazlar. Genel bir düzenleme yapılması doğru olmaz” görüşü hakim.

Bunun için tanım değişikliklerine gidilecek. Öğretmen, polis, din görevlisi, hemşire ve bazı idari kadrolarda bu düzenlemeler yapılacak. Ayrıca bilindiği üzere kapsam da genişletilmeye çalışıyor.

Ocak ayı gelene kadar Çalışma Bakanlığı’ndan istenen bu konuda çözümün tamamlanması. Nasıl bir tanım olacağı şimdilik belirsiz.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et