3600 ek gösterge için sona doğru: Kimler yararlanacak?

Kamudaki büyük sorunlardan biri olan 3600 ek gösterge sorunu çözülüyor. 3 yıl önce sözü verilen fakat bir türlü nihayete ermeyerek yılan hikayesine dönen 3600 ek gösterge ile ilgili birbirinden önemli olaylar yaşanıyor. Yakın zamanda meclise gelmesi beklenen konu ile ilgili memur ve memur emeklileri arasında heyecan dorukta. Peki 3600 ek göstergeden kimler faydalanacak? 

Hürriyet Gazetesi’nden Doğan Noyan ek gösterge bekleyenlere güzel haber verdi. Noyan, konunun meclise yakın zamanda geleceğini ve 1.8 milyon memur ve memur emeklisinin faydalanacağı 3600 ek gösterge sorununun tarihe karışacağını söyledi.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

3 yıl boyunca çözüm bekledikten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in kararlılığı ile çözüm bulacak olan 3600 ek gösterge, memurların emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarının hesaplanmasında kullanılan bir yöntemdir. Memurun derecesi, kadrosu gibi etmenlere göre değişen ek göstergenin en büyüğü 3600 ek göstergedir. Söz konusu yasanın çıkması ile bazı memur kadrolarının göstergeleri 3600’e tamamlanacak ve bu memurlar ve emeklileri daha çok emekli maaşı ve ikramiye alabilecekler.

KİMLER FAYDALANABİLECEK?

3600 ek gösterge çıktığında daha önce planlandığı gibi öğretmen, polis, din görevlisi ve hemşire kadrosuna verilecek. Şu an bu 4 meslek grubunun göstergeleri 2200 ve 3000 arasında değişiyor. Kanun çıktığında herhangi bir ayrım gözetilmeksizin 4 meslek grubundaki tüm memurlara 3600 ek gösterge verilecek.

Böylece din görevlisi, öğretmen, polis ve hemşire kadrosunda çalışanlar emekli olduklarında maaşlarını ve emekli ikramiyelerini daha çok alacaklar. Ayrıca bu 4 kadroda da emekli olmuş vatandaşların da emekli maaşı arttığı gibi, emekli ikramiyeleri de artmış olacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et