23 Nisan’da Tören olacak mı? Öğretmen ve öğrenciler törene gidecek mi?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ülkemizin en çok önemsenen milli bayramları arasında. Bu özel gün aynı zamanda resmi tatil olarak kutlanıyor. Bu kapsamda okullarda da törenler yapılıyordu. Fakat son 2 yıl yaşanan pandemi nedeniyle 23 Nisan kutlamaları sekteye uğruyor.

Bugün İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan karara göre, 23 Nisan 2021 Cuma günü ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Uygulanacak yasak nedeniyle okullarda da tören olmayacak.

Ülkemizde 23-24-25 Nisan tarihleri hafta sonu kısıtlamalarının etkisinde geçecek. 23 Nisan’da da, hafta sonunda da işletmeler kapalı olacak. Market, bakkal, kasap, manav, kuruyemişçi gibi yerler saat 10.00 ila 17.00 arası açık olacak. Vatandaşlar sadece buralara gitmek için belirlenen saatlerde sokağa çıkabilecek.

TÖRENLER NE OLACAK?

Her yıl 23 Nisan’da öğrenci ve öğretmenlerin katılımı ile yapılan törenlere dair;

  • Milli Eğitim Bakanlığının 06.04.2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek.

Yani okullarda belirli sayıda personel tören için okula gidebilecek. Öğrencilerin katılımı olmayacak.

Ayrıca;

  • Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et