2022’de öğretmenlerin ilave ücretleri ne kadar olacak?

Ülkemizde kamu bünyesinde memur olarak çalışanlar sözleşmeleri gereği çeşitli dönemlerde ilave ücret almaya hak kazanırlar. Öğretmenler de bu hesaba dahil. Öğretmenlerin ilave ücretleri için merak başlamış durumda. 2022 yılında bir çok maaşa yapılacak zammın yanı sıra, öğretmenlerin ilave ücret kalemlerinde de zamlar başlayacak. Peki öğretmenlerin ilave ücretleri ne kadar olacak?

Öğretmenlerin ilave ücret kalemlerine baktığımızda;

Ek ders ücreti

Eğitim öğretime hazırlık ödeneği

Tayin bedeli

Terör eylemlerin olduğu illerdeki memurlara verilen ilave ücretler

2022 yılında maaşlara gelecek zamma ek olarak bu ilave ücret kalemlerine de zam gelmiş olacak.

2022 ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

2021 yılının son 6 ayında öğretmenlere gündüz hesaplamasına göre ortalama 25.17 TL ek ders ücreti veriliyor. 2022 yılında gelecek olan zam ile birlikte bu ücret kalemi de zamlanacak. Eğer beklendiği gibi zam oranı yüzde 10-12 bandını bulursa bu ücret 27-28 TL arası gerçekleşebilir. Fakat net bir tahmin için yıl sonunu beklemek zorunda kalacağız gibi görünüyor.

2022 ÖĞRETMENLERE EĞİTİM ÖĞRETİM HAZIRLIK ÖDENEĞİ KAÇ LİRA OLACAK?

Bu ücret geçtiğimiz yaz yapılan 6.Dönem toplu sözleşmede netleşmişti. Aktarılana göre 2022 yılında eğitim öğretime hazırlık ödeneği; 1.325 TL olacak.

TERÖR EYLEMLERİ İLLERİNDE ÇALIŞANA EK ÜCRET

Öğretmenlerin alabileceği ilave ücretler arasında terör bölgelerinde çalışan memurlara verilen ilave ücret yer alıyor. 2022 merkezi bütçede bu ek ücret de belirlendi.

185 TL olarak belirlenen bu tutar Cumhurbaşkanı kararı olursa yüzde 50 oranında da yükseltilebilecek.

ÖĞRETMENE TAYİN BEDELİ

Memurların tamamı gibi öğretmenler de tayin bedeli alabiliyor. Bütçe içerisinde öğretmenlerin ilave ücretleri ile ilgili geçen bir önemli madde de tayin bedeli oldu.

Bu madde 2021 yılı ile aynı oldu. Yani 2022’de tayin bedeli için bir değişim olmadı. Geçen net ifade ise şöyle;

: “2155 sayılı Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Hakkında Kanun’un 1’inci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca ödenecek tayın bedelinin aylık tutarı, (2.100) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak tutarı geçemez.”

Bir Cevap YazınCevabı iptal et