2022 YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Erteleme Olur Mu?

Bu yılın en önemli sınavlarından biri olan ve üniversitelerin 2/4 yıllık bölümlerinde yer almak isteyenlerin katıldığı 2022 YKS’de süreç bitiyor. YKS Tercih Sonuçlarının açıklanmasının ardından milyonlarca kişi yeni eğitim kurumlarını bulacak. 2022 YKS Tercih Sonuçları açıklandıktan sonra kayıt dönemleri başlayacak. Kayıt dönemleri bittiğinde ise YKS ek tercih dönemi yaşanacak.

2022 YKS Tercih Sonuçları bir süredir gözlerin ÖSYM’ye çevrilmesine neden oldu. Tercihler 5 Ağustos’ta bitti. Üniversite kayıtları ise 22 Ağustos 2022’de başlayacak. Dolayısıyla önümüzdeki 10 gün içerisinde YKS Tercih Sonuçları açıklaması gelebilir.

2022 YKS TERCİH SONUÇLARI ERTELENİR Mİ?

Son yaşanan KPSS skandalının sonrasında ÖSYM’de bir çeşit olağanüstü hal söz konusu. Bu nedenle adayların bir numaralı endişesi YKS Tercih Sonuçları ertelemesi. Fakat ÖSYM’de bu yönde bir hareketlilik veya açıklama yok. YKS, KPSS’den tamamen bağımsız bir süreç.

2022 YKS Tercih Sonuçları

YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

22 Ağustos’tan sonra bir süre üniversite kayıtlarının alınması beklenecek. Kayıtlar alındıktan sonra ÖSYM tarafından boş kalan kontenjanlar hesap edilecek. Bu hesabın ardından Eylül ayının hemen başında veya ikinci haftasında ek tercih için duyuru gelecek. Ek tercih, normal tercihlerin aksine ücretli olacak.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et