2022 YKS ne zaman yapılacak? YKS tarihi belli oldu mu?

Üniversitelerin 2 veya 4 yıllık bölümlerine girmek isteyenler her yıl olduğu gibi YKS‘de ter dökecekler. YKS tarihi her yıl öğrenciler için büyük önem arz ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yükseköğretim kurumlarına girişte kullanılan YKS, iki aşamalı biçimde uygulanan ve sonuçlarına göre üniversiteye yerleşim yapılan sisteme verilen isimdir. Resmi adı ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır (YKS)

2022 YKS için şimdiden hazırlıklar başlamış durumda. Bu yıl okullar ve kurslar için herhangi bir kapanma ihtimalinin görünmemesi öğrencileri daha da azimli hale getiriyor. Sorunsuz bir YKS hazırlık yılı geçirmek isteyen öğrencilerin gözü kulağı YKS için ÖSYM‘de. 2022 YKS ne zaman yapılacak? sorusunun soranlar, şimdiden motive olmak için YKS tarihini öğrenmeye çalışıyor. Sizler için YKS tarihlerini araştırdık.

2022 YKS İÇİN ÖSYM TAKVİMİ BELİRLENECEK

Her yıl ÖSYM tarafından yapılan sınavlar bir takvime bağlanmış durumdadır. Bu takvim ise her yılın Ocak ayı başında yayınlanmaktadır. Bu nedenle şimdiden YKS ne zaman? sorusunun net bir yanıtı bulunmamakta. Ocak 2022’de YKS tarihi de netleşmiş olacak.

Fakat tahminlere göre 2022 YKS, ÖSYM tarafından önümüzdeki Haziran ayında milyonlarca adayın katılımı ile yapılacak.

YKS’YE KİMLER GİREBİLİR?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 3 aşamalı bir sınavdır. Bu üç aşamadan ön lisans bölümlerinde yer almak isteyenler için sadece TYT bulunmaktadır. 4 yıllık bölümler için hem TYT hem AYT sınavına katılmak zorunludur. Dil bölümlerine girecekler ise YDT sınavında ter dökmelidir.

YKS’ye üniversiteye girmek isteyen tüm lise mezunları veya son sınıf öğrencileri katılabilir. Üniversite okuyanlar, lise son sınıfta olanlar ve mezunlar YKS için başvuru yapabilirler.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et