2022 YKS başvuruları ne zaman başlayacak?

Üniversiteye girmek isteyen öğrencilerin heyecanla beklediği dönemler başladı. Ülkemizde polislik, 2 yıllık üniversiteler veya 4 yıllık üniversitelere girişte YKS sınavı kullanılıyor. Yükseköğretim Kurumları Giriş Sınavı için heyecan dorukta. Sınav öncesinde ilk olarak 2022 YKS başvuruları bekleniyor. Peki YKS başvuruları ne zaman alınmaya başlayacak? Üniversite eğitimi almak isteyenler heyecanla YKS başvuru tarihlerini merak ediyor. 

YKS sınavı ülkemizde ÖSYM tarafından her yıl yapılıyor. Sınavın iki aşaması bulunuyor. İlk aşama TYT adını verdiğimiz, Temel Yeterlilik Testi olarak uygulanıyor. Bu aşamada temel bilgiler sorgulanıyor. Bu kısımda bir çok okula giriş için puan alınıyor. Keza dört yıllık üniversitelere girecek olanlar da TYT’ye girmek zorunda. İşte bu yüzden 2022 YKS başvuruları merak ediliyor.

2022 YKS başvuruları

YKS’nin ikinci aşaması ise AYT. Alan Yeterlilik Testi olan bu sınav dört yıllık üniversitelere giriş için şart oluyor. Bu kısımda öğrenciler kendi alanlarına özgü sorular çözüyorlar.

Bu iki aşamaya ek olarak dil bölümlerine gitmek isteyenler için YDT de uygulanıyor. Yabancı Dil Testi olan bu alanda farklı diller için sınavlar mevcut.

YKS puanı TYT ve AYT’nin ortalamaları alınarak çıkarılıyor. Bu iki sınavdan alınan puana göre öğrenciler bir üniversiteye yerleşebiliyorlar.

2022 YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bu zorlu maratona katılmak isteyenler ilk olarak sınava başvurmak zorundalar. ÖSYM’ye yapılan bu başvurular alındıktan sonra sınav için son aşamalara giriliyor. Başvurular sırasında ayrıca adayların o yıl için belirlenen sınav ücretini ÖSYM’nin belirlediği bankalardan veya online ödeme şeklinde yatırmaları gerekiyor. Aksi durumda başvurular kabul edilmiyor.

YKS başvuru tarihleri ÖSYM’nin sene başında yayınladığı takvim ile belli oldu. Buna göre;

11 Şubat 2022 tarihinde başlayacak olan başvurular, 7 Mart 2022 tarihinde sona erecek.

Adaylar başvurularını ais.osym.gov.tr adresine yapacaklar.

YKS BAŞVURU ÜCRETİ 2022

Adaylar her zaman olduğu gibi sınav için bir başvuru ücreti ödemek zorunda olacak. Ücret henüz belirlenmedi. Fakat bu yıl için beklentiler YKS ücretinin 110 TL olması yönünde. Son kararı ÖSYM 11 Şubat’ta duyuracak.

2022 YKS NE ZAMAN?

YKS sınavı her yıl bir hafta sonu, yani iki gün ayrı ayrı olarak uygulanıyor. Bu yıl;

  • 18 Haziran 2022’de TYT
  • 19 Haziran 2022’de AYT ve YDT uygulanacak.

Üniversite eğitimi almak isteyen tüm adaylara sınavlarda başarılar dileriz.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et