2022 Öğretmene ek zam ne kadar olacak? İlk detaylar geliyor

2022 öğretmene ek zam için önemli bir yıl olacak. Çalışanların tümüne gelen yüksek zam memurlar için, yani aynı zamanda öğretmenler için geçerli olacak. Milyonlarca öğretmen ek zam için bekleyişe başladı. Önceki gün bu konuda konuşan Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, görüşmeden memura ek zam ve öğretmene ek zam için neler görüşüldüğünü aktardı.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı kabul etti. Üçlü görüşmede memurlara verilecek olan ek zam, normal zam ve 3600 ek gösterge konuları enine boyuna masaya yatırıldı.

Kamu görevlilerinden gelir vergisinin kaldırılmasının da konuşulduğu ortamda Memur-Sen tarafından özellikle ek zam konusunun üstünde duruldu. Ali Yalçın bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerinden bahsetti.

2022 öğretmene ek zam

2022 ÖĞRETMENE EK ZAM NE ZAMAN GELECEK?

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, öğretmene ek zam, yani memura ek zam için Aralık ayının enflasyonunun belli olmasını beklediklerini söyledi. Yani 2022 öğretmene ek zam için Ocak ayının başında TÜİK tarafından enflasyonun açıklanmasını ve oluşacak enflasyon farkının ne kadar olacağını beklememiz gerekiyor.

Konu ile ilgili açıklamasında Ali Yalçın;

“Görüşmede memurlara ilişkin ek zam beklentimizi ifade ederken aynı zamanda, vergi muafiyeti dolayısıyla oluşan tabloyu çok net olarak ifade etme fırsatı bulduk.

Vergi muafiyeti uzun zamandır gündemde tuttuğumuz bir konuydu.

Değişen oranlardaki vergi muafiyetinin tek kalemde herkesten eşit miktarda bir gelir getirisi anlamına geldiğine ilişkin cümlelerin bu anlamda teyide muhtaç olduğunu ve yaptığımız görüşmede bunu ortadan kaldırırken aynı zamanda bu konuyu dikkate alacak şekilde bir iyileştirme gerektiğini de paylaşmış olduk.

Yeni yılın başında ek gösterge ile ilgili bir komisyon kurulacak.

Aralık enflasyonu netleştikten sonra gelir vergisi muafiyetindeki rakamları da dikkate alarak, ek zam için elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız.” dedi.

Anlaşılan o ki öğretmenler dahil olmak üzere tüm memur camiası ek zam için Ocak ayını bekleyecek. Ocak’ta aynı zamanda eğitimciler için meslek kanunu ve uzmanlık-başöğretmenlik gibi kavramların da muhtevası netleşecek gibi görünüyor. Şimdi gözler Ocak ayında.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et