2022 öğretmen maaşı kaç lira oldu? Öğretmen zammı 2022

Öğretmenler nefesini tuttu TÜİK’i bekliyor. Milyonlarca öğretmen için büyük gün gelip çattı. Eğitimciler 6.Dönem Toplu Sözleşme sayesinde tüm memurlar gibi yüzde 5 zammı kesin olarak ceplerine koydular. Şimdi sırada 2022 öğretmen maaşı için net tutarın belirleneceği enflasyon farkında. Bunun için bugün enflasyon tutarı açıklanacak.

2022 öğretmen maaşı için açıklanacak tutar Temmuz’a kadar geçerli olacak. Tabi öncesinde herhangi bir ek zam gelmezse. Zira bir süredir öğretmenlere ek zam için çalışmaların ve taleplerin olduğu bilinen bir gerçek. Böyle bir zam yapılmasa bile öğretmenlerin maaşı, diğer tüm memurlar gibi enflasyona odaklı olarak artacak.

öğretmen maaşı 2022

2022 ÖĞRETMEN MAAŞI NE KADAR OLDU?

2022 Öğretmen Maaşı için nefesler tutuldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3 Ocak’ta son 6 ayın enflasyonunu da açıklayacak. Açıklanan enflasyonun farkı yüzde 5’in üzerine eklenerek öğretmen zammı 2022 tutarını net olarak belirleyecek.

Açıklama geldi. Aralık ayı enflasyonu yüzde 13.58, yıllık enflasyon yüzde 36 olarak belirlenmiş durumda.

Son 6 ayın hesaplaması ile birlikte öğretmen maaşına gelen zam netleşmiş oldu. Tüm memurlar gibi yüzde 5 zam alan öğretmenler bu enflasyon açıklamasının ardından çok yüksek bir oranda zam alacaklar gibi görünüyor.

Geçen dönemden kalan ile birlikte yüzde 22’lik bir enflasyon farkı oluştu. Bu da ortalama yüzde 28.59 bir zammın öğretmenlerin maaşına yansıyacağını gösteriyor.

Böylece en düşük ve en yüksek öğretmen maaşı da belli olmuş oldu.

AKŞAM EK ZAM MÜJDESİ

Normalde öğretmene ve tüm memurlara toplu sözleşme üzerinden yüzde 5 zam verilecekti. Fakat akşam kabineden çıkan karar ile toplu sözleşmedeki yüzde 5 zam 7.5 olarak uygulandı. Böylece tüm hesap değişti.

EN DÜŞÜK ÖĞRETMEN MAAŞI 2022

Şu an için 5097 TL olan en düşük öğretmen maaşı, TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre en düşük öğretmen maaşı neredeyse yüzde 30.5’e kadar zamlanmış olacak. Böylece ortalama rakamda;

2022 Ocak itibari ile en düşük öğretmen maaşı 6.651 TL seviyesinde gerçekleşebilecek.

EN YÜKSEK ÖĞRETMEN MAAŞI 2022

TÜİK açıklaması ile birlikte en yüksek öğretmen maaşı da belli oldu. Yapılan açıklamaya göre en yüksek öğretmen maaşı 8551 TL tutarında gerçekleşmiş olacak.

Akşam saatlerinde toplanacak kabinede memura ek zam da gelebilir. Bu şekilde tüm hesaplar değişecek. Önümüzdeki saatler net hesaplamalar konusunda çok kritik görülüyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et