2022 MSÜ sınavı ne zaman yapılacak? MSÜ sınav süresi kaç dakika?

Milli Savunma Üniversitesi sınavı için geri sayım başladı. MSÜ sınavı olarak kısaltılan bu sınav üniversite kariyerine askeri personel olmak için MSÜ eğitimi ile devam etmek isteyenlerin ter dökeceği ve ÖSYM tarafından yapılacak olan sınava verilen isimdir. 2022 MSÜ sınavı yaklaşırken MSÜ sınav süresi ile ilgili önemli bir bilgi geldi.

Son iki sınavı pandemi tedbirleri altında geçen MSÜ sınav süresi ile ilgili önemli bir bilgilendirme yapıldı. Yakında düzenlenecek olan 2022 MSÜ sınavı ile beklenen kılavuz ÖSYM tarafından yayınlanmış durumda.

2022 MSÜ sınavı

2022 MSÜ SINAVI NE ZAMAN?

Askeri üniversitede yer alarak asker olmak isteyen gençlerimizin ter dökeceği, ÖSYM tarafından 81 ilde yapılacak olan MSÜ sınavı;

27 Mart 2022 Pazar günü yapılacak.

9 Şubat’a kadar başvuruları kabul edilen sınavın 130 TL ücreti vardı. Geç başvuru tarihi ise 22 Şubat 2022 Salı günü olarak belirlenmiş durumda.

MSÜ SINAVI KAÇ DAKİKA?

Milli Savunma Üniversitesi’nin sınavına 27 Mart Pazar günü girecek olan adaylar sınavda 165 dakikalık bir süreye sahip olacaklar.

Bu şekilde saat 10.15’te başlayacak olan sınav 2 saat 45 dakika sürecek ve 13.00’da sona erecek.

ÖĞRENCİLER AYT’YE DE GİRMEK ZORUNDA

MSÜ sınavına girmek askeri üniversitede eğitim almak için yeterli olmayacak. 27 Mart’ta yapılan MSÜ sınavının sona ermesi ve sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar Haziran ayında YKS’nin TYT ve AYT’ye de girmesi gerekiyor.

Konu ile ilgili ÖSYM kılavuzunda;

1. Harp Okulları için;
a. 2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine girmeleri gerekmektedir (2021-YKS TYT sınavına girmiş, 200 ve üzerinde puan almış adaylar ÖSYM’nin belirlediği diğer şartları taşıması halinde 2022-YKS TYT oturumuna katılmayabilirler ancak MSÜ teklifi doğrultusunda MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar).

b. 2022-YKS’nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) girmeleri gerekmektedir.

2. Astsubay Meslek Yüksekokulları için;

2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekmektedir (2021-YKS TYT sınavına girmiş, 200 ve üzerinde puan almış adaylar ÖSYM’nin belirlediği diğer şartları taşıması halinde 2022-YKS TYT oturumuna katılmayabilirler ancak MSÜ teklifi doğrultusunda MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar)

Sınavda ter dökecek öğrencilere başarılar diliyoruz.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et