2022 EKYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı yani EKYS sınavı geçtiğimiz günlerde yapıldı. 2022 EKYS sınav sonuçları için meraklı ve heyecanlı bekleyiş başladı. Müdür veya müdür yardımcısı olmak isteyen eğitimciler heyecanla sonuç duyurusu bekliyor. Peki 2022 EKYS sonuçları ne zaman ilan edilecek?

20 Mart 2022 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan 2022 EKYS zorlu bir sürecin ardından okullarda yönetici olmak isteyen öğretmenler başta olmak üzere bir çok kişinin büyük ilgisini çekti. 2022 EKYS sonuçları on binlerce öğretmen adayının merakını celp etmeye başladı. Yönetici olmak isteyen öğretmenler sınav sonuçları için bekleyişe koyuldu.

2022 EKYS SONUÇLARI NE ZAMAN DUYURULUR?

Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı yani EKYS 20 Mart’ta yapıldı. Hemen aynı gün içerisinde soru ve cevapları yayınlandı. Fakat bu yeterli değil. Öğretmenler sonuçlar için heyecanlı bekleyişe başladı. Önümüzdeki yıldan itibaren yönetici olmak isteyenler bu sınavda iyi bir puan çıkarmaya çalışmış durumda.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilen verilere göre 2022 EKYS sonuçları 8 Nisan 2022 Cuma günü eğitimcilerin erişimine açılacak.

EKYS SONUÇ SORGULAMA İŞLEMLERİ

2022 EKYS sınav sonuçları duyurulduğunda adaylara bildirimler ÖSYM’nin sonuç sorgulama sayfası olan sonuc.osym.gov.tr adresinden adayların erişimine açılacak. Adaylar ÖSYM aday şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile veya e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak sınavdan aldıkları puanı ve sonuçlarını anında sorgulayabilecekler.

2022 EKYS sonuçları

EKYS 2022 SINAV KONULARI

Bu zorlu sınavda bu yıl adaylara;

a) Genel kültür: %20.

b) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi: %10.

c) Değerler eğitimi: %10.

ç) Eğitim ve öğretimde etik: %10.

d) Eğitim bilimleri: %30.

alanlarından sorular soruldu. Adaylar sınavda başarılı olmak için bu alanlardan gereken puanları çıkarmak zorundalar.

EKYS’YE KİMLER GİRDİ?

EKYS 2022 sınav başvuru şartları şu şekildeydi;

  • Müdür ve müdür yardımcılığına ilk defa görevlendirilecekler için yazılı sınava Millî Eğitim Bakanlığı -Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 5, 6 ve 7’nci maddelerinde belirtilen genel ve özel şartları taşıyan adaylar başvuruda bulunabilecektir.
  • Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 7’nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde; Adaylık dâhil en az iki yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak,” hükmü yer almaktadır.

Bu iki şartı karşılayan adaylar başvuru yapabildi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et