2022 Bütçe Görüşmeleri başlıyor: Eğitime daha çok pay zorunlu

Bütçe görüşmeleri her yıl olduğu gibi bu yıl da yıl sonu öncesinde başlayacak. Siyasi partiler arasında tartışmalar, uzlaşmalar, zaman zaman gerginlikler ve çok daha fazlası bu dönemin bir numaralı konusu olacak. 2022 Bütçe Görüşmeleri gelecek hafta başlayacak. Öte yandan eğitimin durumu ele alındığında bütçede eğitime daha çok yer alması zaruri görünüyor.

Bütçe görüşmelerinde Milli Eğitim bütçesinin 2 Kasım 2021 Salı günü mecliste konuşulması bekleniyor. Bu süreçte elbette eğitimin eksikleri ve fazlaları gözden geçirilecek. Fakat pandemi dönemi ile birlikte yaşanan sorunlar gösterdi ki, eğitime en yüksek paylardan birini ayırmak gerekiyor.

EĞİTİME AYRILAN PAY YETERSİZ

Son yıllarda bütçede eğitime ayrılan pay yükseliyor. Fakat genel toplamda bakıldığında hala yetersiz bir durum söz konusu. Bir çok okulda hala eğitim materyalleri çağın gerisinde. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda yaptığı çalışmalar da afaki kalıyor. Modern teknolojiye uyum adına yapılan her proje uygulansa dahi yarım kalıyor. Bu da öğrencilerin çağın gerisinde eğitim imkanlarında kalmasına neden oluyor.

Pandemi nedeniyle eğitime ayrılan payın arttırılması gerektiği daha çok ortaya çıktı. 1.5 yıllık kapanma sürecinde bir çok öğrenci evde online ders imkanından yeterince yararlanamadı. Bu durum zaman zaman dramların dahi oluşmasına neden oldu.

Şu an itibari ile en fazla bütçe ayrılan üçüncü bakanlık Milli Eğitim Bakanlığı. Fakat bu zorunlu giderlerin getirdiği bir durum. Kamuda neredeyse en çok personel MEB bünyesinde. Bu da ayrılan büyük bütçenin büyük kısmının maaşlara gittiğini kanıtlıyor.

AVRUPA’DAN HALA GERİDEYİZ

Eğitime ayrılan payımız her ne kadar yıl yıl yükseliş gösterse de Avrupa ortalamasının hala altında. 2018 yılı verilerine baktığımızda;

Türkiye’nin hala ortalamanın çok altında olduğu görülüyor. Bu nedenle 2022 bütçesinde eğitime daha çok pay ayrılması kritik öneme sahip görünüyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et