2021’in Mesajı | “İnsan Başıboş Bırakılacağını mı Sanıyor?”

Eğitimci, PDR Uzmanı İsmail Akbıyık Yazdı: Hoş Geldin Umut! Hoş Geldin 2022! 2021’in mesajı!

İnsan, kendi duvar takviminden bir 365 beş günlük yaprağı daha kopardı. Sonbaharda sararmış yapraklar nasıl birer birer düşüyorsa, hayat binamızın taşları da birer birer dökülüyor. Yaşadıklarımız tarihe mal olurken, yaşayacaklarımızla umut tazeliyoruz.

Yeni bir yıla daha merhaba derken, 2021 yılını, bir önceki yıl gibi, salgın hastalık tehdidi altında, iyisiyle kötüsüyle geride bırakmış olduk.

Çevremizden çoğu insan bu dünyaya veda ederken, ölümün kıyısından dönen insanlar bu musibete maruz kaldılar.

Musibetler Aynı; Yalnız İsim Ve Şekil Değiştiriyor!

2021’in mesajı- Sonuçta pandemi, yaşamımıza 2019 yılının sonunda yapışmıştı. Çesit çeşit varyantları ile sürekli format değiştiren Covid 19, şimdi de Omicron varyantı ile yaşamımızı etkilemeye devam etmektedir. 2

2021yılının başlarında aşının bulunmasıyla bu salgını tam kontrol altına aldık derken, Omicron varyantı ile dönüşüme uğrayan salgın insanlığı o kadar da kolay terk etmeyeceğinin işaretini verdi.

Yeni yılda bu varyantın çok konuşulacağı, hızlı yayılma özelliğinden dolayı da yaşamımızı tehdit etmeye devam edeceğini şimdiden öngörmekteyiz.

İnsanlık, zayıf ve aciz iradesi ile kurguladığı yaşam sistemini etkileyen ve planlarını altüst eden, planlanmış düzenini bozan bu salgından yeni yılda kurtulmayı tüm iradesiyle dua ile ümit etmektedir.

Müsilaj Musibeti

Dünya yıllarca iklim değişikliği üzerinde durdu, iklim krizleri ile ilgili projeler, toplantılar yaptı. Bunu ciddiye alan ülkeler ve toplumlar çalışmalar yaparken bundan bihaber ya da mali imkânları buna müsaade etmeyen ülkeler bu gelişmeleri seyretmek zorunda kaldı.

Ancak 2021 bir yılı iklim değişikliğinin mevsimleri direkt etkilediği, denizlerin artık kirliliği taşımadığı,  denizlerde müsilaj denen köpüklenmeyle tüm canlıları tehdit eden olayların yaşandığı bir hale geldi.

Ülkemizde de ciddi bir probleme neden olan bu müsilaj durumu için ciddi tedbirler alınmaya başlanmış ve 2022 yılında tamamen çözümü için eylem planları oluşturulmuştur. Bunun yanında bir de orman yangınları başlamış; günlerce devam eden bu yangınlar bizi ve dünyayı olduğundan daha fazla etkiler hale gelmiştir.

Orman Yangınları Musibeti

Ülkemizin oksijen kaynakları olan ormanlarımızın yanması ve bu yangınların söndürülmesinde sıkıntıların yaşanması sonucu kamuoyu ciddi tepkiler vermiş bunun sonucu olarak da tüm ülkede ağaçlandırma çalışmaları başlatılmıştır.

Ekonomik Musibetler

İklim krizlerinin ve pandeminin tetiklediği ekonomik sıkıntılar, piyasanın arz ve talep dengelerinin bozulmasına bunun sonucunda da tarım alanlarının azalması, ürünlerde istenen rekoltelerin alınamayışı sonucu fiyatların artması insanları umutsuzluğa sevk etmiştir. 2022 yılında bu sorunların ortadan kalkmasını ve insanların yaşamlarını huzurlu ve mutlu bir şekilde devam etmelerini ümit etmekteyiz.

2021'in mesajı

Savaş ve Barış Arasındaki İnsanlık

Her yılın sonunda ve yeni yılın başlangıçlarında barış temenni ederiz ancak bu barış hep temennide kalır yine savaşlar yine mülteciler yine sivil ölümler yıl boyunca devam eder durur. Bunların geride kalması ve herkesin barış içinde yaşadığı bir dünyayı hep birlikte bu yıl inşa edelim deriz.

İsminin bile barış, sulh, selam, anlaşma olan İslam dinimizin tüm dünyada huzura kaynaklık etmesi temennisini burada yineleyelim.

Toplumsal barışın ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırladığımız 2021 yılında acılar ve toplumsal gerilimler yaşandı, birlikte yaşamanın kurallara bağlı olduğunu, birbirimize saygı duymadan muhabbetin teşkil edilemeyeceğimizi öğrendiğimiz bu senede, yeniden sevginin, saygının ve muhabbetin olduğu yeni yıla merhaba demek istiyoruz.

Toplum olarak, dünyada barışın sağlandığı, terörün, iklim krizlerinin ve orman yangınlarının olmadığı; birbirimize tahammül edebildiğimiz, birbirimizi kardeş olarak görerek ilişkilerimizi ona göre ayarladığımız başarılarla dolu mutlu bir yıla merhaba demek istiyoruz.

Hoş geldin 2022 derken; her şeye rağmen bir yandan iyisi ile kötüsü ile, her gününde derin ve küçük mutluluk izleri bırakarak elveda demenin sevincini tadarken; hastalıkların gölgemiz gibi bizi takip eden ayak seslerini duymaktan kaynaklanan korku ve vehimlerimizle rahatça yaşayamamanın burukluğunu hissediyoruz.

Ama umutsuzluk yok, inşallah beşer kendisine gönderilen musibetlerin diliyle verilen mesajları doğru okur; böylece bu musibetler görevini yapmış olarak bize veda eder.

Rabbimizin buyurduğu gibi:

“İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanıyor? (Kıyamet Suresi, 36)

Yeni bir yazımızda buluşmak dileği ile sağlıcakla kalın.

Yazar – İsmail AKBIYIK / www.yeniegitimdergisi.com

Bir Cevap YazınCevabı iptal et