2021’de sınıfta kalma olacak mı? İşte MEB açıklaması

Koronavirüs pandemisinin en çok etkilediği kesimlerin başında şüphesiz öğrenciler geliyor. Sürecin başından beri okulları bir açılıp bir kapanan öğrenciler, bu süreçte eğitim almakta büyük güçlük yaşadılar. Her ne kadar eğitim kayıplarının telafisi için MEB tarafından gereken tedbirler sürekli olarak alınsa da, öğrenciler bu süreçte eğitimlerinden bir hayli gerek kalmaktan kurtulamadı. Bu nedenle okullarda sınıfta kalma da bir başka sorun oldu. Son olarak sınavlara dair yapılan düzenleme ile birlikte öğrencilerin aklında; “Bu yıl sınıfta kalma olacak mı?” sorusu gelmeye başladı.

İLGİLİ HABER: MEB’TEN SON DAKİKA SINAVLAR AÇIKLAMASI

2021’DE SINIFTA KALMA OLACAK MI?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen son dakika açıklamasına göre bu yıl sınıf geçme mevzuatında herhangi bir değişim olmayacak. Öğrenciler bu yıl başarı durumlarına göre sınıfta kalabilecekler. Sınıf geçme kriterlerinde herhangi bir değişim söz konusu değil.

ÖĞRENCİLER İSTEDİĞİ NOTU SEÇECEK

Son yapılan sınav düzenlemesi uyarınca, sınıf geçme için düşünülen sistemde öğrenciler ilk ve ikinci dönem sınavlara girdilerse, bu iki sınavın yanında varsa proje puanı ile birlikte aritmetik ortalama alınacak ve öğrencilerin yıl sonu notu belirlenecek.

Öğrenci bunun yanında isterse 1. dönem veya 2.dönem notlarından birini yıl sonu notu olarak kullanabilecek.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et