2021 YKS tercihleri başlıyor: Doğru üniversite tercihi nasıl yapılır?

Üniversitelerin iki veya dört yıllık bölümlerine girmek isteyenler bu yaz mevsiminin hemen başında Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sürecinde ter döktü. TYT, AYT ve YDT adlı üç bölümden oluşan zorlu maratonun ardından Temmuz ayının hemen başında sonuçlar açıklandı. Temmuz ortasında ise ÖSYM tarafından adaylara kontenjanlar duyuruldu. Şimdi ise sırada 2021 YKS tercihleri var. YKS tercihleri başlarken adaylar doğru üniversite tercihi için uzun süre düşünecekler. Bu yıl yangınlar nedeniyle tercih süreci 1 hafta daha uzatıldı. Bu da adayların düşünmek için daha çok zamanı olacağı anlamına geliyor. Peki doğru üniversite tercihi nasıl yapılır? YKS tercihleri hakkında bilmeniz gerekenler burada.

YKS tercihleri bu yıl 5 Ağustos 2021 tarihinde başlayıp, 20 Ağustos 2021 tarihinde sona erecek. Adaylar 15 günlük bu süre içerisinde en çok doğru tercih nasıl yapılır? sorusuna yanıt arayacaklar. Doğru üniversite tercihi aynı zamanda hayata atılan ilk adımda öğrencilerin kaderini belirleyecek olan konu.

YKS TERCİHLERİ BAŞLIYOR

YKS tercihleri bu yıl 5-20 Ağustos arasında alınacak. ÖSYM’nin 5 Ağustos 2021 tarihinde, gün içerisinde tercihlerin başladığına dair duyuru yapması bekleniyor.

Tercihler başladığında adaylar ais.osym.gov.tr adresinden ÖSYM şifreleri ile giriş yapacak.

Ardından adaylar işlemler menüsünde başvuru sürecindekiler sekmesine tıklayıp, önüne çıkan tercih listesi ekranından 24 adet başvuru yapacaklar.

24 tercih verecek olan adayların tercihleri ÖSYM tarafından alınacak. Tercih işlemi için herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

ÖSYM TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

DOĞRU ÜNİVERSİTE TERCİHİ NASIL YAPILIR?

İlk olarak şunu söylemek gerek ki, doğru üniversite diye genel bir tanım yok. Türkiye’nin öne çıkan bir kaç üniversitesi dışında üniversitelerimiz üç aşağı beş yukarı aynı kalitede.

Fakat öğrencinin yetenekleri, yapısı ve uyumuna göre öğrenci için değişen bir doğru üniversite kavramından söz edilebilir. Bu noktada doğru üniversite tercihi için ilk olarak kişinin kendisine bazı sorular yöneltmesi gerekiyor;

  • Ben ilerde hangi mesleği yapmak isterim?

Bu sorunun cevabı doğru üniversite tercihi için kritik noktalardan ilki. Üniversite eğitimi sonrası meslek hayatına atılacak olan öğrenciler, bu süreçte üniversitenin verdiği eğitimin kendi kafalarındaki meslek ile uyuşup uyuşmadığını bilmeli.

  • Seçeceğin bölüm/üniversite bana ne katar?

Üniversite tercihi yaparken, kafanızda ‘bu bana uyar’ dediğiniz üniversite ve bölümünü iyi bir araştırmaya tabi tutun. Öğrencilerin bu eğitim sürecinde ne aldıkları, üniversitenin ve hocalarının eğitime ne kadar önem verdiği son derece önemli. Bu noktada asıl olan bölümün size neler katacağı. Çağımızda, özellikle ülkemizde üniversite mezuniyeti meslek garantisi vermiyor. Bu nedenle eğitim sürecini iyi geçirebileceğiniz bir yeri tercih etmelisiniz.

  • Seçeceğim üniversitenin bulunduğu il nasıl?

Üniversite tercihlerinde bir çok öğrenci ailesinden farklı bir yerde yaşamaya gidecek. Fakat bu süreçte tercih ettiğiniz üniversitenin bulunduğu il de kritik. Çevresel faktörler her zaman etkilidir. Bu nedenle seçeceğiniz bölüme uyan bir il seçmeniz iyi olacaktır. Örneğin iletişim bölümlerini seçecek öğrencilerin sosyal hayatın yoğun olduğu, medya imkanlarının olduğu büyük şehirleri seçmesi önemlidir.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et