2021 yılında eğitim camiasında neler yaşandı?

Eğitim hepimizin üzerine mutabakat sağladığımız biçimde son 2 yüzyılın bir numaralı gündem maddesi. Fani insanoğlu, dünyada iz bırakmak için birikimlerini kendinden sonraki nesle aktarmak istiyor. Geçici olduğumuz bu dünyada, kalıcı olacak tek şey arkamızda bırakacağımız nesiller. Bu nedenle eğitim hepimizin önceliği. Fakat maalesef ülkemizde gerek organizasyon eksikliği, gerek siyasi çekişmeler, gerekse de ‘plansızlık’ eğitimi doğrudan etkiliyor. Peki 2021 yılında eğitim camiasında neler yaşandı?

Bilindiği üzere Koronavirüs pandemisi son 2 yılın bir numaralı konusu oldu. Pandemi en çok eğitimi etkiledi. İlk, orta ve yüksek dereceli okullar 2021 yılının yarısını tamamen kapalı konumda geçirdi.

TEKNOLOJİK AÇIK FARK EDİLDİ

2021 yılında eğitim gündemini de vuran pandemi, hepimizi çok üzen bir gerçeği ortaya çıkardı. Türkiye, çağın imkanları ile uzaktan eğitim vermeye bazı il-ilçe-semt-kasaba gibi yerlerde hiç ama hiç hazır değildi. 2020 yılının ilk yarısında başlayıp, 2021 yılının ilk 6 ayında da devam eden uzaktan eğitim sırasında öğrencilerin bir çoğu eğitim materyali sorunu yaşadı.

İnsanlar ülkedeki pahalılık nedeniyle çocuklarına uzaktan eğitimde kullanacakları telefon, tablet, PC gibi materyaller bulmakta zorlandı. Bir çok ilimizde hepimizi derinden yaralayan hikayeler oluştu.

Oysa büyük umutlarla başlayan ve her öğrenciye teknolojik materyal vaat eden FATİH projesi ile bu sorun çözülecekti. Lakin anlaşıldı ki o da ‘plansızlık’ denizinde boğulan bir başka proje olmuş.

Bu süreçte bir çok iş adamı, ünlü, belediye ve tabi ki Milli Eğitim Bakanlığı açığı kapatmak için uğraştı. Ama süreç içerisinde eğitimlerden uzak kalan bir çok öğrenci oldu.

YÜZ YÜZE EĞİTİMİN DEĞERİ ANLAŞILDI

Eğitim materyali açığı dışında, telefonu, tableti ve PC’si olan öğrencilerde de büyük eğitim açıkları oluştu. Geleceğin dünyasında her ne kadar ileri teknoloji ile ‘eski yöntemlere’ veda edileceği düşünülse de, pandemi döneminde verilen uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini tutamadığı anlaşıldı. Öyle ki, MEB de bu açık nedeniyle yaz aylarında okullara ek mesai yaptırdı.

ÖĞRETMENLERİN DEĞERİ ANLAŞILDI

2021 yılının son 3 ayı öğretmenler için daha güzel geçti. Geride bıraktığımız Eylül ayında yeniden başlayan okullarda disiplini sağlamak, tedbirleri gözetmek ve en nihayetinde çocuklarımızı eğitmek misyonuna sahip olan öğretmenlerin değeri nihayet siyasiler tarafından fark edilmeye başlandı.

Bu kapsamda yılların kanayan yarası olan Öğretmenlik Meslek Kanunu için ilk adımlar da 2021’in sonunda atılmaya başlandı.

MEB ŞURASI TOPLANDI

Yıl içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev değişimi yaşandı. Eski Bakan Ziya Selçuk’un istifası üzerine yerine Mahmut Özer bakan olarak geldi.

Sayın Ziya Selçuk da ismi tartışmaya kapalı, son derece dinamik, sempatik bir bakan olsa da, Mahmut Özer dönemiyle birlikte eğitimin üzerinde daha çok durulduğuna şahit olduk.

Bu kapsamda atılan en önemli Milli Eğitim Şurası oldu. Uzun süre sonra ilk kez toplanan Şura’da dergimizin yazarı İsmail Akbıyık’ın da üyesi olduğu MEB şurası, eğitimde fırsat eşitliği üzerine harika tespitler ve çözüm önerileri ile yapıldı.

Yazarımız Akbıyık, bu konuda hazırladığı yazı serisinin ilkini sizlerle paylaştı. Devamı da gelecek.

MEB Şura – Yirminci Milli Eğitim Şurası Üzerine Bir Değerlendirme-I

2021 YILI VERİMLİYDİ

Her açıdan 2021 yılı tüm aksaklıklara rağmen gerek yetkililerin daha çok üzerinde durması, gerek paydaşların fedakarlığı, gerekse de aile-öğrenci-okul bağlantısının pandemi gibi bir felakete rağmen kopmaması nedeniyle verimli geçti diyebiliriz.

Üstelik bir çok umudu 2022 yılına da taşıyoruz.

2021’İN EN ÖNEMLİ EĞİTİM GELİŞMESİ

Her ne olursa olsun, 2021’in en önemli olayı, 2002-2009 yılları arasında yayınlarıyla efsane haline dönen YENİ EĞİTİM DERGİSİ’NİN internet adresinde yayına başlamasıydı. Matbaa baskısı şeklinde 28 sayı yayınlanmış olan Derginin eski sayıları yenilenirken, dijital e-dergi olarak da yayınlanma planı yapılıyor” Yeni Eğitim Camiası olarak tüm eğitimcilerin yeni yılı kutlu olsun. Yeni yılda da ‘Öğren.Öğret.Değiştir’ mottomuz ile bizleri takipte kalın.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et