2021 Takdir-Teşekkür hesaplama e-Okul üzerinden nasıl yapılır?

Karne günü yaklaşıyor. Pandemi nedeniyle kapanmalarla geçen bir yılın ardından 18 Haziran 2021 Cuma günü ilk ve orta dereceli tüm okullarda karne günü yaşanacak. Karneler e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden yayınlanacak. Öğrenciler karnelerin verilmesine az bir süre Takdir-Teşekkür hesaplama işlemi için arama yapıyor. Takdir-Teşekkür nasıl hesaplanır? e-Okul karne notu hesaplama işlemleri başladı.

Okullarda ikinci dönem 2 Temmuz 2021’de sona erecek. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı öncesinde karneleri 18 Haziran 2021’de dağıtma kararı aldı. Karneler ilk olarak 18 Haziran’da e-Okul VBS üzerinden yayınlanacak. 21 Haziran’dan sonra ise basılı karne için veliler talep ederse okullardan dağıtımın başlaması bekleniyor.

E-OKUL KARNE NASIL ÖĞRENİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 10 yılı aşkın süredir başucu kılavuzu haline getirdiği e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi 18 Haziran’da bir kez daha yoğun olacak. 18 Haziran’da dijital karne e-Okul üzerinden verilecek.

e-Okul karne görüntüleme için ilk olarak;

https://e-okul.meb.gov.tr/

adresine gittikten sonra sağ kısımda yer alan VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ tarafını seçin. T.C. Kimlik Numarası ve öğrenci okul numarası ile giriş yaptıktan sonra açılan panelde yıl sonu notları ve karne notları görülebilir.

TAKDİR-TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Karnelerin verilmesine iki gün kala takdir-teşekkür ve karne notu hesaplama işlemi de merak ediliyor. Takdir-Teşekkür, öğrencinin yıl sonu not ortalamasına göre veriliyor. Yıl sonu notu ise  1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkıyor. Tüm derslerin yıl sonu ortalamasını topladıktan sonra çıkan sonucu o dönem kaç dersiniz varsa ona bölünüz. Ortaya dönem notu çıkacak. İki dönemin ayrı ayrı notunu toplayıp 2’ye böldüğünüzde ortaya çıkan sonuca göre takdir-teşekkür alıp almadığınızı anlayabilirsiniz.

100 üzerinden toplam not ortalaması;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi alabilir.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı takdir-teşekkür işlemlerine devamsızlık şartı da getirdi. Buna göre 5 günden fazla devamsızlığı olan takdir-teşekkür alamaz. Fakat bunun bu yıl uygulanması beklenmiyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et