20. Milli Eğitim Şurası | Öğretmenler için ne kararlar gelecek

Beklenen gün yaklaşıyor. Yıllar süren aradan sonra ilk kez Milli Eğitim Şurası yeniden toplanıyor. 20. Milli Eğitim Şurası için hazırlıklar tamamlandı. Peki bu şura öğretmenler için ne getirecek? Eğitim açısından neler konuşulacak?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, daha önceki açıklamalarında defaten eğitimde fırsat eşitliği vurgusunu yapmıştı. Bu şurada eğitimde fırsat eşitliği ana konu olacak. Özellikle ana okullarından başlamak üzere toplumun ekonomik ve sosyal olarak dezavantajlı kesimlerinde okul öncesinde kaliteli eğitim ilk politika olacak.

Eğitimde fırsat eşitliği haricinde 2 konuda daha şura olacak. Bu 2 konu;

  • Öğretmenlerin mesleki gelişimi
  • Mesleki eğitimin kaliteli bir hale getirilmesi

Milli Eğitim Şurası

Eğitimcilerin görüşleri alındı

20. Milli Eğitim Şurası öncesinde eğitimdeki paydaşların da görüşleri alındı. Eğitimciler 22-29 Ekim tarihleri arasında görüşlerini Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirdiler. Bu konu hakkında Milli Eğitim Bakanı Özer;

“Tüm Türkiye’ye açtığımız internet sitesine, 32 bin 643 görüş geldi. Şura için ikinci veri kaynağı olarak, ülke genelinde 26 bölgede 81 ili temsil edecek şekilde düzenlediğimiz hazırlık çalıştaylarımızı tamamladık. Bu çalıştaylar, sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, öğrenci, öğretmen, veli ve bakanlık çalışanlarının aralarında bulunduğu geniş bir katılımla yürütüldü. Bu çalıştayların bölge raporları elimize ulaştı. Üçüncü olarak üniversitelerden akademisyenlerimizin şura raporlarını inceledik. Dördüncü olarak da Bakanlığımızın genel müdürlükler bünyesinde oluşturulan çalışma grupları ve son olarak sivil toplum kuruluşlarının şura ile ilgili raporları ile görüşleri tarafımıza iletildi.” dedi.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et