20 bin öğretmen ataması tercihleri ne zaman başlıyor?

Mart ayında kimseyi memnun etmese de 20 bin öğretmen ataması tartışmalar ile birlikte başladı. Sayının azlığı nedeniyle bir çok kişi duruma itiraz etse de 2021’de yeni bir öğretmen ataması zor görünüyor. Hal böyle olunca adaylar olan atamaya büyük ilgi gösterdi. 20 bin öğretmen ataması için süreç devam ederken, adayların aklında öğretmen ataması tercihleri için soru işaretleri gelmeye başlamış durumda.

Ağustos ayı sürerken öğretmenler sonuç öncesindeki en önemli aşamalardan biri olan atama tercihleri için meraklanmaya başladı. 2 Ağustos’ta adayların sözlü sınava yaptıkları itirazlar neticelendi ve duyuruldu. Şimdi ise sırada atama tercihlerinin alınması var.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN TERCİHLERİ NE ZAMAN?

Sözleşmeli öğretmen alımı 20 bin kadar olacak. Süreçte artık atama tercihlerinin alınması var. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce yayınlanan takvime göre;

Atama tercihleri 1 Eylül’de başlayıp, 6 Eylül’de sona erecek. Bu süreçte sözlü sınavı kazanan adaylar tercih verebilecekleri yerleri MEB’e bildirecekler.

Ardından 8 Eylül’de sonuçlar açıklanacak. Böylece 2021 bitmeden sözleşmeli öğretmen olan adaylar belli olacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMA TERCİHİ NASIL YAPILIR?

20 bin öğretmen ataması tercihi yapmak için şu adımları izlemek gerekiyor;

1. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 40 (kırk) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.

2. Kurum tercih başvuruları kişisel e-devlet kullanıcı adı ve şifre kullanmak suretiyle e-devlet sistemi üzerinden alınacak olup adaylar tercih başvurularını onaylatmak üzere herhangi bir ilçe veya il millî eğitim müdürlüğüne gitmeyeceklerdir.

3. Adayların tercih başvurularına ilişkin kayıtlarını Ek-4 Takvim’de belirlenen tarihin son günü, gün sonu itibarıyla (Saat 23:59:59) tamamlamış olmaları gerekmektedir.

4. Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.

5. Adaylar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.” “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.

6. Tercihlerine atanamayan adaylardan “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.

7. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararı gereğince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan; bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü, bilgi teknolojileri bölümü mezunları ile yönetim bilişim sistemleri bölüm mezunları mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

8. Ön Başvuru aşamasında hangi alana başvuru yapılmışsa Tercih Başvurusu aşamasında o alanda tercih yapılabilecektir.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et