15 tatil sonrası okullar açılacak mı?

15 tatil bugün başladı. İlk ve orta dereceli, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kamu veya özel tüm okullarda 15 tatil için son ders zili çaldı. 21 Ocak’ta sona eren okullar hafta tatilinin ardından 24 Ocak’ta sömestra başlayacak. Öte yandan 15 tatil sonrası okullar da merak konusu oldu. Kimi iddialar 15 tatil sonrasında okulların açılmayacağını söyleyince açıklama geldi.

Bilindiği üzere Omicron Varyantı insanlığın Koronavirüs ile ilgili tüm planlarını bozdu. İnsanlar tam virüs bitiyor derken varyantın etkisi ile felaketi tekrar hissetmeye başladı. Varyantla artan vaka sayıları sonrası okların ucunda bir kez daha okullar var. İddialar artınca 15 tatil sonrası okullar açılacak mı? sorusu gündem oldu.

6 Eylül’de başlayan ilk dönem ve 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı şimdiye kadar kesintisiz devam etti. Yetkililer bu yıl okulları açık tutmak noktasında bir hayli kararlı durumdalar.

15 TATİLDEN SONRA OKUL OLACAK MI?

15 Tatil 4 Şubat’ta bitecek. 7 Şubat’ta okulların başlaması gerekiyor. Kimi kaynaklar okulların 1 hafta daha tatil ilan edileceğini iddia ederken, kimi kaynaklar yüz yüze eğitim yerine online eğitime başlanacağını iddia ediyor.

Bu konuda en net açıklama Milli Eğitim Bakanı Özer’den geldi. Özer;

“Okulların kapanması gibi bir ihtimal yok. Eğitim yüz yüze, 7 Şubat’tan itibaren tedbirlere de uyarak devam edecek. Okullar son kapatılacak yerler olacak. Eğitim sadece 2 hafta, 15 tatil nedeniyle duruyor. Kaldığımız yerden devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

15 tatil sonrası okullar

10 BİN YENİ OKUL GELİYOR

Eğitim takviminin kesintisiz işleyeceğine vurgu yapan Milli Eğitim Bakanı Özer, ayrıca 10 bin yeni okul yapılarak eğitim alanı ihtiyaçlarının da hızlıca karşılanacağını belirtti.

10 bin yeni okulun bir çoğunun anaokulu olacağı daha önce Milli Eğitim Bakanı Özer tarafından belirtilmişti.

OKULLARIN KAPANMASI SON İHTİMAL

Hükümet bu konuda kararlı. Mikrofonlara konuşan her yetkili okulların hiç bir şekilde kapatılmayacağına işaret ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da son açıklamasında okullarda eğitimin mutlaka devam edeceğini, her yer kapanmadan okulların da kapanmayacağını aktarmıştı.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et