15 bin öğretmen ataması branş dağılımı nasıl olacak?

2021 bitmeden sürpriz bir şekilde gelen ek öğretmen ataması milyonlarca öğretmen adayını heyecanlandırdı. Öğretmen adayları 2021 yılının bitiminde sözleşmeli öğretmen olarak atanmak için gözlerini 15 bin öğretmen atamasına çevirdi. Tarihleri belli olan 15 bin öğretmen atamasında adaylar branş dağılımı için heyecanlanmaya başladı. 15 bin öğretmen ataması branş dağılımı için bekleyiş sürüyor.

Branş dağılımı için başvuruların başlamasına yakın vakitlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir açıklama gelmesi bekleniyor. Fakat o tarihe kadar yüz binlerce öğretmen adayı tahmini de olsa 15 bin öğretmen ataması kontenjan branş dağılımı için arama yapmaya başladı.

ATAMA SÜRECİNİ BU SAYFADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ-TIKLA-TAKİP ET-KAÇIRMA

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI BRANŞ DAĞILIMI NASIL OLACAK?

Branş bazında kontenjan dağılımı yeni öğretmen atamasının en merak edilen noktalarının başında geliyor.

15 bin atama için gelen ilk tahminler her zaman olduğu gibi sınıf öğretmenliğinde en çok atama olacağı yönünde birleşiyor. Tahmini sayı 2000-2500 arası. Bu alanı Özel Eğitim Öğretmenliği takip edebilir. Tahmini sayı 1500-2000 arası. Ardından İngilizce ve Din Kültürü Öğretmenliği alanında 1000’in üzerinde sayılar bekleniyor. 1000’e yaklaşabilecek diğer branşlar ilköğretim matematik öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği.

1000’e yaklaşması pek olası olmayan branşların ise Türkçe, Beden Eğitimi, Matematik, PDR gibi alanların olması bekleniyor. Felsefede 150, çocuk gelişiminde 50-100 arası sayılar bekleniyor.

Bunlar şimdilik çok tahmini sayılar. Fakat son yıllarda atamalardaki branş dağılımları ekseriyetle bu şekilde gerçekleşiyor. Bu nedenle bu atamada da sayıların bu şekilde olması içten bile değil.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et