15 bin öğretmen atama tercihleri ne zaman?

15 bin öğretmen ataması başlamak üzere. Bu yılın ilk ataması için heyecan başlamış durumda. 2022 KPSS öncesi son atama olması beklenen bu atama sonrası binlerce öğretmen eğitim hayatına sözleşmeli öğretmen olarak katılacak. Geçtiğimiz yıl başlayan süreç için artık sona doğru gelinirken, 15 bin öğretmen atama tercihleri ne zaman? sorusuna da yanıt aranıyor.

Tercih takvimi için artık gözler Milli Eğitim Bakanlığı’na çevrilmiş durumda. MEB’in başlatacağı tercihler için 27 Aralık’ta sözlü sınav sonuçlarının ilan edilmesinin ardından büyük beklenti mevcut. 15 bin öğretmen atama tercihleri bekleniyor.

15 bin öğretmen atama tercihleri

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMA TERCİHLERİ HANGİ GÜN BAŞLAYACAK?

Sözleşmeli öğretmen alımı için artık süreç sona doğru geliyor. Sözlü sınavdan başarı ile geçen adayların tercihleri, yani 15 bin atama tercihleri 21 Ocak 2022 tarihinden itibaren alınmaya başlayacak.

Sözleşmeli öğretmen olmak için tercih yapacakların 26 Ocak 2022’ye kadar vakti bulunuyor. Atama sonuçları ise 31 Ocak 2022’de açıklanacak. Böylece 1 Şubat’a eğitim camiası 15 bin yeni öğretmen daha kazanmış olacak.

Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Atamalar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak.

ÖĞRETMEN ATAMA TERCİHİ NASIL YAPILACAK?

21 Ocak 2022 tarihinden itibaren alınacak. Adayların tercihleri elektronik ortamda alınacak. Bir aday en fazla 40 yer tercih edebilecek.

Adaylar 21 Ocak’tan itibaren;

https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-sozlesmeli-ogretmenlik-atama-tercihi

adresinden tercih verebilecekler.

Adaylar 26 Ocak 23.59’a kadar e-devlet şifreleri ile tercih verebilecekler. Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.

Adaylar tercih yaparken iki seçenek daha görecek;

“Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.”
“Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.”

Bunlardan biri mutlaka seçilmelidir.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et